V Martinus Cene Fantázie 2019 súťaží rekordný počet autorov

 In Oznamy

Do sedemnásteho ročníka súťaže bolo prijatých 204 fantastických poviedok od 94 autoriek, 109 autorov a jednej autorskej dvojice. V histórii súťaže je to rekord, toľko autorov sa ešte v jednom ročníku nezúčastnilo. V roku 2012 bolo síce prijatých viac poviedok, vtedy však mohli autori posielať viac textov.

Z pohľadu žánrov sa po minuloročnom výkyve na sci-fi situácia vrátila do „normálu“ a najviac poviedok autori zaradili do žánra fantasy – až 94 textov. Garantom súťaže o najlepšiu fantasy poviedku je v tomto roku vydavateľstvo Slovart. Do súťaže o najlepšiu sci-fi poviedku pod patronátom spoločnosti ESET autori poslali 55 poviedok a 42 je hororov, súťažiacich o Cenu Béla vydavateľstva Artis Omnis. Okrem toho súťaží ďalších trinásť textov v „dvojžánrových“ kombináciách. Vyhlásená bude už tradične aj Cena Bibliotéky.

Najkratší súťažiaci text nemá ani jednu normostranu, najdlhší má iba jeden znak pod maximálnou povolenou hranicou (45 000 znakov). Najviac autorov je z Bratislavy – až 44, nasledujú Košice (12), Banská Bystrica (7) a Pezinok s  Trnavou (po 6 autorov). Najstarší autor je ročník 1951, najmladší sú dvaja – ročník 2008.

Poviedky už má vo svojich čítačkách porota v zložení: Lucia Halová (prekladateľka), Arpád Soltész (autor a publicista), Patrik Oriešek (literárny kritik a publicista), Martin Petro (autor, trojnásobný finalista a minuloročný víťaz súťaže) a Mário Zeumer. Posledne menovaný je porotcom z ľudu a o prečítaných poviedkach bude písať blogy. K nemu sa pridá aj druhý blogujúci porotca Martin Petro.

Je pravdepodobné, že spomedzi prijatých poviedok bude ešte niekoľko textov vyradených kvôli nesplneniu kritérií žánrovej súťaže. Porota bude poviedky čítať do konca augusta a z jej bodovania vzíde 5 finalistov. O konečnom poradí finalistov rozhodnú čitatelia v internetovom hlasovaní v októbri.

Výsledky súťaže budú slávnostne vyhlásené na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka 11. novembra v  Bratislave v rámci celodenného fantastického  programu FantáziaFEST 2019. V tento deň bude tiež pokrstený zborník poviedok Fantázia 2019.

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

Víťaz Fantasy Award 2018 Anton Stiffel