O5 o MaCeFe : Martin Hatala

 In Rozhovory

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v poviedkovej súťaži Martinus Cena Fantázie? Prekvapilo vás víťazstvo?

Samozrejme, že nie, bola to iba otázka času, kedy verejnosť spozná môjho génia. (x Ale vážne… Bolo to veľké prekvapenie, keď som uvidel poviedku medzi finalistami a keď som vyhral, tak ešte väčšie. Pred Cenou Fantázie som sa zúčastnil viacerých literárnych súťaží, hlavne s poéziou, ale vždy ma umiestnenie v nich príjemne prekvapilo. Hoci som strávil roky na workshopoch a pri rozboroch literatúry, posúdiť vlastné písanie je nezvyčajne náročné a sám som si nebol istý, či som so svojím textom spokojný. Nehovoriac o tom, že moja poviedka bola nazvaná od epigónstva, cez fanfiction po úplný plagiát. Bol som milo prekvapený, keď sa môjho textu porotcovia zastali, a potešilo ma, že v texte videli to, čo som sa doň pokúsil zapracovať. Bol to dobrý odrazový mostík pre to, aby som začal pracovať na svojom debute.

Prečo ste sa do nej prihlásili?

Vždy som mal rád žánrovú literatúru a vždy som sa ju pokúšal písať. Dlho som súťažil v literárnych súťažiach s poéziou, a nie prózou, práve preto, že žánrová literatúra je často považovaná za menejcennú. Často, samozrejme, aj je, ale je podľa mňa neodškriepiteľné, že len preto, že je na obale knihy drak, tak to nemôže byť skutočne nadčasové a výborné dielo. Keď som narazil na propozície Ceny Fantázie, hneď som sa prihlásil, pretože som mal konečne možnosť súťažiť len v rámci žánru a nehrozilo, že moja poviedka skončí na kôpke „skôr nie“ len preto, že sú v nej elfovia. Nechcem krivdiť iným súťažiam a porotám, ale je pochopiteľné, že medzi lyrickými textami je zrazu ťažké čítať fantastickú literatúru a nezaškatuľkovať si ju – práve preto je dobré, že je súťaž, ktorá od samého začiatku hovorí, že žáner nebude prekážka, ale prostriedok.

Whiskey, krv a striebro – Jednoduché kúzla

Krátka ukážka z knihy Whiskey, krv a striebro.

Zveřejnil(a) Martin Hatala Stand-up dne Čtvrtek 29. srpna 2019

 

Bola najprv napísaná poviedka alebo vyhlásenie súťaže?

Prvá bola poviedka. Problém bol, že nie tá, ktorá putovala do súťaže. Poviedku Pokojný spánok som napísal v rauši a s nadšením, pretože to bol koncept, ktorý ma nadchol tak, že som ho jednoducho musel napísať. Keď som však uvidel propozície, zistil som, že sa táto poviedka sa do súťaže „nezmestí“. Takže som si povedal, že si nechám hlavnú postavu, koncept aj svet a napíšem len iný príbeh v rozsahu, ktorý vyhovuje propozíciám súťaže – tak vzniklo Prianie jazera. Aj to bol dobrý impulz, pretože mi to dokázalo, že s tým, čo mám, viem pracovať aj ďalej.

Zmenilo víťazstvo v súťaži Martinus Cena Fantázie nejako váš život?

Nezmení každá udalosť nejakým spôsobom náš život? #deep Určite to je míľnik, ktorý so mnou zostane, a soška je tiež poctivo nainštalovaná do stálej expozície na komode v jedálni, ale nedá sa povedať, že by top bol nejaký dramatický zlom. Skôr to bolo nakopnutie, ktoré viedol k ďalším rozhodnutiam, ktoré ma dostali bližšie k tomu, aby som vydal svoj debut. Dalo by sa povedať, že to nebol prvý sex, ale prvý francuzák.

Plánujete sa zapojiť do CeFy aj opätovne?

Áno! Nie! Áno! Nie! Neviem. Kedy je uzávierka? Kedysi som mal v kalendári značené uzávierky všetkých súťaží, ktoré som vedel dohľadať. Teraz je to skôr opačne. Ak by sa stalo, že napíšem čosi, čo má vhodný rozsah a Cena Fantázie akurát prijíma texty, tak by som ho určite poslal, ale momentálne si neviem predstaviť, aby som si to vopred naplánoval ako kedysi.

 

Martin Hatala je autor a humorista pôvodom z Košíc. Pracuje v bratislavskej IT firme ako marketér, ktorý nedokáže obsluhovať kávovar, a žije so svojím zajacom.Môžete ho poznať ako komika Silných rečí – či už zo živých vystúpení, s ktorými precestoval celé Slovensko, alebo z relácie Silné reči televízie JOJ. V roku 2016 založil vlastnú komediálnu šou Comedy Dungeon, v ktorej sa sústredí na humor pre fantasy a sci-fi komunitu, ktorá je mu blízka.

Na jeho literárny vývoj mal hlavný vplyv Spišský literárny klub, ktorého členom je od roku 2004. Ako začínajúci autor vyhral viacero literárnych súťaží s prozaickými aj poetickými textami, ktoré napokon vyústili do jeho debutového poviedkového románu Whiskey, krv a striebro.

Autor titulnej fotky: Stano Klacansky :SK Photo

 

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search