O5 o MaCeFe : Anna Olejárová

 In Rozhovory

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v poviedkovej súťaži Martinus Cena Fantázie? Prekvapilo vás víťazstvo?

Jasné, že prekvapilo. Priam ovalilo. Bolo to riadne BENG! rovno medzi oči. Ešte dva týždne som čakala, že mi niekto zavolá a povie, že to je omyl a Cenu Fantázie mi berú. Nezobrali.

A ako hodnotím vlastné pôsobenie… to radšej nech hodnotia čitatelia, ja môžem len dúfať, že moje príspevky boli pre súťaž prínosom.

Prečo ste sa do nej prihlásili?

Martinus Cena Fantázie má cveng, súťažiť a čítať blogy porotcov je super zábava na leto. Hovorím tomu tréning psychickej odolnosti. Veľmi osožné. Prvotný popud bol proste si to vyskúšať. Bolo to pred šiestimi rokmi a pamätám si to ako včera, začínali sme vtedy s Fantastickým literárnym workshopom a na prvom stretnutí, kde sme sa len zoznamovali, sme všetci riešili svoje súťažné poviedky. Snažila som sa tváriť akože kúúl, ibaže vo vnútri som bola totálne nesmelá a roztrasená a presvedčená, že na to nemám. Ale deckám sa poviedka páčila. Tak som ju poslala. Vtedy som nevyhrala, no pozitívne ma to nakoplo vďaka veľmi dobrému hodnoteniu toho času porotkyne Lucie Lackovičovej. To sú tie zlomové okamihy, myslím, že preto som sa prihlásila a vyšlo to lepšie, ako som sa kedy odvažovala dúfať.

Bola najprv napísaná poviedka alebo vyhlásenie súťaže?

Poviedka, vždy je najprv poviedka. Vyskúšala som si písať na tému alebo len vyslovene pre súťaž či zadanie a nemala som z toho dobrý pocit. Na druhú stranu termíny ma dokážu popohnať, keď už som si istá mojou predstavou o finálnej podobe príbehu.

Zmenilo víťazstvo v súťaži Martinus Cena Fantázie nejako váš život?

Isteže! Pri písaní si omnoho viac verím, a to je pre mňa veľká vec. Myslím, že práve ja na prehnanú sebadôveru nikdy nebudem trpieť, ale štipka guráže dobre padne. Na nejaké faktické dopady asi nedošlo, ale mám pocit, akoby sa mi otvorilo viacero dvier. Chce to ešte urobiť tie správne kroky.

Plánujete sa zapojiť do CeFy aj opätovne?

Posledných šesť rokov (uf! to letí!) som nevynechala ani ročník a až na jeden je moja poviedka v každom zborníku, čo ma veľmi teší. No tento rok mi akosi chýba energia, riešim doslova prežitie a tak akosi prirodzene ma to už od súťaženia aj odpútava a snažím sa zvyšky tvorivého elánu vložiť do vlastných, ešte nenarodených kníh. No ako hlása prastará múdrosť z akčných filmov: nikdy nehovor nikdy!

 

Anna Olejárová žije v Bratislave, s rodinou obýva malú plochu veľkého bytu, ktorého majoritnú časť zaberajú knihy a rieši večný rébus „kam s knihami“. S knihami aj pracuje, okrem iného má malé vydavateľstvo zamerané na klasickú literatúru. Miluje pohľad na svet cez hľadáčik fotoaparátu a morské prasiatka.

Poviedky publikovala vo viacerých žánrových zbierkach, napríklad v antológii fantastiky českých a slovenských autoriek Žena s labutí, vo výbere autorov slovenskej fantastiky Čas hrdinov II., tiež v zborníkoch vydavateľstva Hydra či Martinus Ceny Fantázie. Jej najväčším úspechom je výhra v Martinus Cene fantázie 2017.

Annu Olejárovú nájdete tu:

Facebook | Instagram

SnowMouse Publishing Web | Facebook | Instagram

Olejar Books Web | Facebook | Instagram

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search