O5 o MaCeFe : Janko Iša

 In Rozhovory

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v poviedkovej súťaži Martinus Cena Fantázie? Prekvapilo vás víťazstvo?

MCF som sa zúčastnil viackrát, bez nejakých väčších ambícií, takže víťazstvo v tej hlavnej kategórii roku 2015 či dvakrát Cena Béla boli, samozrejme, milým prekvapením.

Prečo ste sa do nej prihlásili?

Popravde? Prvýkrát to bolo snáď v roku 2010 a mal som proste chuť ukázať svetu, že viem a idem písať akčné testosterónové príbehy. A nebolo lepšie miesto ako MCF, tak kvalitne zorganizovaná súťaž, že by vyčnievala aj hocikde v zahraničí, na Slovensku nikdy nebola a ani nebude.

Bola najprv napísaná poviedka alebo vyhlásenie súťaže?

To je celá story, chceš ju počuť? Kedysi v Čechách vychádzali zborníky poviedok nazvané Ježíšku, ja chci plamenomet. Šlo o nechutné, násilné, krvavé, povedzme v tej dobe naozaj neštandardné poviedky, ktoré sa tešili obrovskej obľube. Mojím snom tam bolo mať svoj vysnívaný príbeh o drsňákovi z Bratislavy, ktorý tam niekde v tmavej uličke pod odkvapom cmúľa večne cigaretu a nikdy nevyhľadáva problémy, oni si totiž vyhľadávajú jeho. Zborníky však prestali vychádzať a mne ostal nikdy nerealizovaný nápad, ktorý som považoval naozaj za srdcovú záležitosť, ktorú som si nechcel napísať len tak do šuflíka. Pár rokov na to, jeden upršaný deň o polnoci na benzínke pri redbule, som si povedal, že to napíšem a pošlem do súťaže.

Došiel som domov a ešte v tú noc poviedku Kladivák napísal.

Zmenilo víťazstvo v súťaži Martinus Cena Fantázie nejako váš život?

Ten kreatívny do určitej miery bez pochyby. Vydal som vďaka tomu román s Kladivákom v hlavnej úlohe, ktorý si našiel stovky svojich priaznivcom a za to som bol veľmi rád. Prišlo veľa pozvánok zo Slovenska aj z Čiech do rôznych antológií, spoznal som popritom plno fajn ľudí – takže pohodička.

Plánujete sa zapojiť do CeFy aj opätovne?

Nikdy nehovor nikdy. Ale zatiaľ to neplánujem. Razím názor, že človek musí vedieť, kedy prestať súťažiť.

 

Janko Iša (1985 pochádza z Bratislavy, kde žije s manželkou a dvoma deťmi. Vo svojich príbehoch holduje dynamike, akčnosti a drsnému humoru či irónii. Jeho debutový román Temnota z Pressburgu (2016) voľne nadväzuje na poviedku Kladivák, ktorá vyhrala súťaž Martinus Cena Fantázie 2015 a zároveň aj Cenu Béla 2015 za najlepšiu hororovú poviedku.

Janko Iša si svojich fanúšikov získal práve akčnými príbehmi z rôznych svetov, ktoré publikoval v poviedkových zbierkach. Poviedka Medzi regálmi (2012) získala Cenu Béla a vyšla v zborníku Fantázia 2012, do češtiny preložené poviedky Kšeft a Revize jízdenek v Knihe bolesti (2013), Bratislavský upír v zbierke Fantastická 55 (2013) poviedka Manifest v hororovej zbierke Na hroby (2015), Kladivák v knihe Fantázia 2015 a westernová poviedka Peklo v Montane v zbierke Zombie apokalypsa (2016).

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search