O5 o MaCeFe: Juraj Červenák

 In Rozhovory

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v poviedkovej súťaži Martinus Cena Fantázie? Prekvapilo vás víťazstvo?

Prekvapilo a potešilo, bol som vtedy stále iba začínajúci autor a každé ocenenie ma povzbudilo. Rád na tie časy spomínam a opakovane účasť v literárnych súťažiach, špeciálne v Martinus Cene Fantázie, odporúčam aj začínajúcim autorom, ktorí sa na mňa často obracajú s prosbou o radu, čo robiť so svojimi prvotinami, kam ich poslať, ako sa autorsky presadiť. Myslím si, že najlepší štart možnej spisovateľskej kariéry sú práve literárne súťaže. Tam sa rýchlo dozviete, či vaše písanie za niečo stojí, či má zmysel pokračovať a zlepšovať sa, prípadne aj to, či by nebolo vhodnejšie, slovami fandomového klasika, venovať sa pestovaniu okrasných rastlín. Ale skúsiť to určite treba, za pokus nič nedáte.

Prečo ste sa do žánrovej poviedkovej súťaže MaCeFa prihlásili?

Chcel som vedieť, či moja poviedka obstojí aj v konkurencii iných textov od ďalších autorov. V tých časoch sme začínali viacerí, ktorí sa neskôr dočkali aj knižného publikovania – Pavelková, Girovský, Stiffel, Jedinák, Knapko.

 Bola najprv napísaná poviedka alebo vyhlásenie súťaže?

Tuším bola skôr poviedka, už je to predsa len pár rokov a odvtedy pretieklo mojou klávesnicou niekoľko tisíc strán ďalších textov, poviedok i románov.

 Zmenilo víťazstvo v súťaži Martinus Cena Fantázie nejako život Juraja Červenáka?

Patrím k tým, ktorým sa podarilo publikovať už pred účasťou v súťaži, aj knižne, takže v tomto zmysle to asi posun nebol, ale tá konkrétna poviedka predznamenala neskorší obrat v mojej tvorbe – Hrdlorez (neskôr vyšiel upravený pod názvom Pekelníci) bol totiž prvým príbehom kapitána Báthoryho, o ktorom som neskôr napísal päť románov, a tak celkovo som sa posunul k historickejšej forme fantasy. Moje najúspešnejšie knihy sa odohrávajú počas protitureckých vojen a práve táto poviedka bola prvým krôčikom do tohto obdobia.

Plánujete sa ešte niekedy zapojiť do našej súťaže? (ak áno, akou formou – napríklad ako súťažiaci, porotca?)?

Rád sa zúčastním ako pozorovateľ, čitateľ poviedok a dúfajme, že aj účastník či hosť slávnostných vyhlasovaní výsledkov. Kiežby sa čo najskôr odohrávali opäť naživo, lebo aj o tom Martinus Cena Fantázie je – o priateľských stretnutiach, o komunite nadšených fantastov.

 

Juraj Červenák je slovenský spisovateľ publikujúci v slovenskom, českom a poľskom jazyku. Pochádza z obce Vyhne, ale už od detstva žije v neďalekej Banskej Štiavnici. Prešiel rôznymi povolaniami, naposledy bol vedúcim kina. Od roku 2005 je profesionálnym spisovateľom. Knižne debutoval v roku 1993, odvtedy vydal vyše tri desiatky kníh. Presadil sa najmä ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi (série Černokňažník, Bivoj a Bohatier). Napísal aj samostatný román Sekera z bronzu, rúno zo zlata inšpirovaný antickou mytológiou, western s hororovými a fantasy prvkami Štrkáč Callahan či zbierku rozprávkovo-dobrodružných povestí pre mladších čitateľov Legendy Zlatého mesta.

Značný ohlas zaznamenali autorove historické romány, predovšetkým dobové detektívky o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi (Mŕtvy na Pekelnom vrchu, Krv prvorodených a ďalšie) a cyklus z čias protitureckých vojen Dobrodružstvá kapitána Báthoryho.

Je držiteľom viacerých žánrových ocenení vrátane Ceny Fantázie, Ceny za najlepšiu fantasy či Ceny Akadémie sci-fi, fantasy a hororu za najlepšiu českú a slovenskú knihu roka.

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search