Do Martinus Ceny Fantázie 2022 sa prihlásilo 198 autorov

 In Oznamy

 

Do dvadsiateho ročníka literárnej súťaže zameranej na poviedky fantastických žánrov (sci-fi, fantasy, horor) svoje poviedky prihlásilo 198 autorov. Najstarší má 67 rokov, najmladší 13, pričom autorov do 15 rokov sa zapojilo tento rok dvanásť. Mužov a žien je zhruba rovnako (102 / 96). Najväčší podiel má už tradične Bratislava, po nej Košice, Banská Bystrica a Nitra. Poviedky prišli aj od autorov z Írska, Švajčiarska a Česka.

Prijaté texty v týchto chvíľach podstupujú skúšku ohňom v prvom, editorskom kole súťaže. To pribudlo v MCF iba minulý rok a editorky Ivana ČernákováJana Packová v ňom vyselektujú, čo má zmysel dávať čítať porote. Vylúčené budú poviedky nespĺňajúce nároky na všeobecnú kvalitu textu, žáner, či gramatiku. O nepostúpení do ďalšieho kola bude každý autor oboznámený e-mailom do konca júna.

 

Poviedky, ktoré prejdú editorským kolom dostane do svojich čítačiek hlavná porota súťaže. Tú v tomto ročníku tvoria: spisovateľka Vanda Rozenbergová, herec Matúš Kvietik, pedagogička a literárna kritička Lucia Rákayová, vydavateľ a spoluzakladateľ súťaže Martin Králik a úspešný autor z predošlých ročníkov súťaže Marek Vaňous. Posledný menovaný je tiež porotcom, ktorý bude hodnotiť poviedky verejne na podcaste Aj ty môžeš písať… Je možné, že do verejného hodnotenia na tomto podcaste, prípadne inou formou sa zapoja aj niektorí ďalší porotcovia. Mimochodom, porotcovia budú musieť tento rok prelúskať 5 060 687 znakov textu, čo je 2 811 normostrán.

 

 

Hodnotenie poroty potrvá celé leto, do septembra, keď budú zverejnení finalisti hlavnej ceny a rovnako aj žánrových ocenení a pridružených cien. Autori už pri registrovaní sa do súťaže zaraďovali svoj text do konkrétneho fantastického žánra a mali možnosť zaškrtnúť aj viac žánrov, takže niektoré poviedky sa v súťažiach prekrývajú:

V Cene spoločnosti Eset pre najlepšiu sci-fi poviedku súťaží tento rok 64 poviedok.

Cenu Béla pre najlepší horor vyhlasuje vydavateľstvo Artis Omnis a v tomto roku v nej bude súťažiť 53 poviedok.

Už tradične najväčšiu porciu poviedok po hlavnej porote dostáva porotca v Cene OZ Fantázia pre najlepšiu fantasy poviedku, tentoraz je to 114 poviedok.

 

Na sociálnych sieťach súťaže bola už zverejnená aj obálka zborníka, v ktorom budú uverejnené najlepšie texty dvadsiateho ročníka súťaže. Autorom obálky je výtvarník Ján Kurinec z Nitry, ktorého meno nie je v súťaži nové – v roku 2005 bol autorom jednej z finálových poviedok.

 

Súťaž tento rok oslavuje dvadsiaty rok existencie. Za toto obdobie sa jej zúčastnilo 1350 autorov a zo súťažných textov bolo publikovaných vyše 300 poviedok od 170 autorov. Väčšina vyšla v 16 knižných zborníkoch a troch samostatných e-zborníkoch zo súťaže, ďalšie v časopisoch Fantázia, Quark, Kozmos a Forbes/Next, či vo vysielaní Rádia Devín. Aktuálne sa pracuje na audioknihe a chystajú sa aj drobné prekvapenia.

 

O priebehu súťaže budú autori informovaní na sociálnych sieťach facebookinstagram, tu nájdu aj odkazy na verejné hodnotenia poroty a budú si môcť zasúťažiť či sa zapojiť do rôznych ďalších aktivít súvisiacich so súťažou.

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search