Martinus Cena Fantázie 2022 prijíma poviedky

 In Oznamy

V nedeľu, 1. mája 2022 sa začalo prijímanie poviedok do najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže zameranej na fantastické žánre Martinus Cena Fantázie. Súťaž tak započala už svoj dvadsiaty ročník. Novinkou je spolupráca s podcastom Aj ty môžeš písať, plánované sú aktivity k dvadsiatemu výročiu.

 

Prihlasovanie online sa rozbehlo, potrvá iba mesiac

Formulár na prihlasovanie sa do súťaže bol spustený na webstránke súťaže v noci zo soboty na nedeľu, prvá poviedka prišla krátko po 10.00 hod. „Tento ročník bude možnosť prihlásenia sa do súťaže iba mesiac,“ povedal Ivan Aľakša, organizátor súťaže z Občianskeho združenia Fantázia. Prihlasovanie potrvá, tradične, do 31. 5. „Väčšina autorov nám aj tak svoje poviedky posiela až posledný týždeň pred uzávierkou, rovnaký nápor predpokladám aj tento rok.“ Počas mája bude zároveň predstavená päťčlenná porota dvadsiateho ročníka. Udeje sa tak postupne každý májový pondelok na sociálnych sieťach.

 

Pravidlá nastavené minulý rok

V uplynulom roku pred tradičnú dvojicu kôl v súťaži pribudlo editorské kolo, súťaž sa stala trojkolová. „Ak chceme, aby hlavná porota nehodnotila súťažiace texty v zhone a „z rýchlika“, museli sme nájsť riešenie, ako k nej dostať menší rozsah textov. Po zvážení rôznych alternatív sme sa nakoniec rozhodli pre editorské predkolo, v ktorom skúsení ľudia vyselektujú, čo má zmysel dávať čítať porote. V minulom roku sa takto štartovné pole zredukovalo z 258 poslaných poviedok na prijateľných 153 textov hodnotených porotou,“ vysvetľuje Aľakša. Vylúčené budú poviedky nespĺňajúce nároky na všeobecnú kvalitu textu, žáner, či gramatiku. O postupe do ďalšieho kola bude každý autor oboznámený e-mailom.

 

Podcast Aj ty môžeš písať

Poviedková súťaž Martinus Cena Fantázie už roky hľadá formu, ako rozšíriť komunikáciu s autormi a pomôcť im so zlepšovaním sa v písaní. Zdá sa, že recept našla v spolupráci s novým podcastom Aj ty môžeš písať. „Každé dva týždne spovedáme výrazne úspešnejších autorov a spolu ponúkame recept ako na to – od prvých písmen až po vydanie vlastnej knihy,“ hovorí o podcaste Marek Vaňous, ktorý je za projektom spolu s Martinom Petrom. Obaja sú úspešní autori zo súťaže Martinus Cena Fantázie, všetko, čo do súťaže poslali, skončilo prinajmenšom v zborníku, alebo vo finále, či víťazstvom. Súťaž spoluprácou s podcastom získala profesionálne spracovaný video a audio kanál na prezentáciu autorov a porotcov v audioforme na Spotify, Apple, Google aj Amazon Podcasts a ako video na YouTube.

 

Dvadsať rokov Ceny Fantázie

Súťaž tento rok oslavuje dvadsiaty rok existencie. Za toto obdobie sa jej zúčastnilo 1350 autorov a zo súťažných textov bolo publikovaných vyše 300 poviedok od 170 autorov. Väčšina vyšla v 16 knižných zborníkoch a troch samostatných e-zborníkoch zo súťaže, ďalšie v časopisoch Fantázia, Quark, Kozmos a Forbes/Next, či vo vysielaní Rádia Devín. Aktuálne sa pracuje na audioknihe, chystajú sa aj drobné prekvapenia.

„Za tých dvadsať rokov sme si vybudovali slušnú povesť a podarilo sa nám spolupracovať s tými najlepšími partnermi na tomto trhu,“ dopĺňa Ivan Aľakša. „Generálnym partnerom je sieť kníhkupectiev Martinus, sci-fi a hororové ocenenia zastrešujú partneri Eset a vydavateľstvo Artis Omnis, každý rok okrem predošlých dvoch pandemických sú výsledky súťaže slávnostne vyhlásené na knižnom veľtrhu Bibliotéka, ktorý zároveň udeľuje aj svoje ocenenie jednému z autorov, občianske združenie Multiverzum začalo pred dvomi rokmi udeľovať cenu pre autorov do 15 rokov.“ Mimochodom, v tomto ročníku súťaže sa medzi spolupracovníkmi ešte objavia aj mená spojené so začiatkami Ceny Fantázie.

 

V literárnej súťaži Martinus Cena Fantázie súťažia doteraz nikde nezverejnené a ani nesúťažiace poviedky napísané v spisovnom slovenskom jazyku v ktoromkoľvek žánri fantastiky alebo ich kombinácii (sci-fi, fantasy, horor), s maximálnym rozsahom 45 000 znakov vrátane medzier (minimálny rozsah nie je daný).

Postup pre prihlásenie sa do súťaže vrátane prihlasovacieho formulára sa nachádza na webstránke Ceny Fantázie: http://cena.fantazia.sk/postup-pre-prihlasenie/

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search