Čakanie na Godota…

 In Oznamy

… nie je tento prípad. Napriek tomu, že ešte niektoré veci neviete, neznamená to, že čakáte zbytočne. Ale áno, priznávame: tento rok meškáme a odkladáme tak, až ste si to všimli aj vy, ktorí a ktoré sledujete našu súťaž. Tento „nešvar“ sa týka editorského blogu, vyhlásenia finalistov hlavnej kategórie MCF aj anglickej Fantázia Award. Kým sa však dostaneme k jednotlivým bodom, znovu trochu pootvoríme okienko do zákulisia súťaže.

Tento rok sme na vás „vybalili“ novoty – formálna úprava textu, editorské kolo, presun anglickej súťaže na jeseň. Úprimne, asi nemusíme hovoriť, čo z tejto trojice bolo najjednoduchšie zmanažovať. Zvyšok bol výzvou pre všetky zúčastnené strany – organizačný tím, zainteresované editorky a poroty, súťažiacich.

Okrem toho sa nám do cesty plietli aj naše „mimosúťažné“ životy. Občas v komentároch zaznela zmienka o tom, že sme „martinusáci“ – ako ste však správne podotkli pod ostatným FB príspevkom, nie je to tak. Súťaž je pre nás v podstate dobrovoľníckym projektom: venujeme sa jej bez nároku na odmenu, predovšetkým vo voľnom čase. Popritom sa vyrovnávame s tým, ako nám do života zasiahla korona, niektorí z nás nastúpili do novej práce či školy, niektorým sa (v rôznych smeroch) zmenila rodinná situácia, niektorí mali zdravotné problémy. Jednoducho, občas sme fakt nestíhali.

Ľutujeme, že sme sa na to dali? Nie. Chceme, aby ste nás poľutovali vy? Taktiež nie 🙂 Chceme tým len zdôrazniť, že naša súťaž nevyšumí do prázdna ani sa nevyparí ako gáfor. Napriek tichu stále pracujeme a plánujeme uzavrieť všetko, čo sme začali, v termíne, na ktorý ste zvyknutí – do veľtrhu Bibliotéka. A teraz poďme k jednotlivým bodom.

1. Ticho
Tento stav posledných týždňov nesúvisí len s našou osobnou sférou. Faktom je, že začiatok jesene je hektický aj organizačne. Viedlo to k tomu, že termíny, ktoré sme sľúbili verejne, sme museli interne posunúť viackrát, než by sme chceli, až sme nevideli zmysel v neustálom uverejňovaní oznamov o zmenách. Chápeme však, že ticho pre vás nebolo príjemné.

2. Editorský blog
Priznávame neradi, no tento rok editorský blog nebude. Hoci sme do poslednej chvíle dúfali, že vám ho budeme môcť priniesť (a sami sme boli zvedaví na jeho obsah), v dôsledku kombinácie všetkých vyššie spomenutých faktorov naše editorky nemohli blog dodať. Myslíme na to a budeme sa snažiť, aby ste budúci rok dostali aj tento typ spätnej väzby.

3. Vyhlásenie finalistov hlavnej kategórie MCF 2021
Vnímame vašu netrpezlivosť aj očakávania, preto v skratke. Pôvodný plán bol pripraviť pre vás besedu s porotcami a vyhlásiť finalistov na živom evente v Martinuse prvého októbra. Keďže nám plány zhatila rýchlo sa meniaca pandemická situácia, pracujeme na tom, aby prebehlo vyhlásenie finalistov aj zverejnenie ich poviedok do polovice októbra. Počítame s tým, že do konca októbra uzavrieme aj hlasovanie o víťazovi, takže bez obáv!
Zároveň s vyhlásením finalistov hlavnej kategórie sa dozviete mená finalistov všetkých ďalších kategórií (Cena Eset, Cena Multiverza atď.).

4. Fantázia Award 2021
Anglická súťaž rozhodne je a bude! Tento rok sa do nej zapojilo 31 súťažiacich, ktorých poviedky v pozoruhodnom rozsahu 445 normostrán už má v rukách časť tohtoročnej poroty. Opäť z dôvodov uvedených vyššie sme ich mená ešte nezverejňovali – aj na to však príde! Na webe už medzitým môžete nájsť zoznam prijatých poviedok.

5. Vyhlásenie víťazov
Mená víťazov všetkých kategórií MCF aj víťaza Fantázia Award sa dozviete v období konania knižného veľtrhu Bibliotéka 2021, teda v polovici novembra, ako býva zvykom. Vzhľadom na meniacu sa pandemickú situáciu však ešte nevieme záväzne povedať, akým spôsobom vyhlásenie prebehne.

6. Malé jesenné bolestné
V prvom rade – na základe dohody s naším blogujúcim porotcom vám budeme jeho blogy prinášať častejšie. V druhom rade – sme nadšení z ilustrácie, ktorá bude na obálke tohtoročného zborníka! Jej autora a podobu vám predstavíme tiež v najbližších dňoch.
Na záver nám zostáva len dodať, že sme vám vďační za všetku priazeň (a trpezlivosť), ktorou nás zahŕňate! Vnímame ju a posúva nás vpred. Držte sa, ideme do finále!

P. S.: Aby sme upokojili obavy, ktoré možno vyčítať z facebookových komentárov – žiadneho z porotcov/porotkýň pri čítaní poviedok netrafil šľak. Je však pravda, že zdravotné problémy sa vyskytli.

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search