O súťažných poviedkach a o tom, čo nás čaká v lete

 In Oznamy

Máme za sebou prvú z dvoch najdôležitejších častí každého ročníka Martinus Ceny Fantázie – prihlasovanie súťažných poviedok. Blížiaci sa záver mája, a teda aj termín uzávierky boli pre nás organizátorov rovnako napínavé ako pre vás. Naša práca na 19. ročníku súťaže sa však zďaleka nekončí – už teraz usilovne pracujeme na príprave letného programu. Kým na to príde, opäť ponúkame niekoľko postrehov z organizačného pozadia Martinus Ceny Fantázie.

Prihlásené poviedky

V prvom rade by sme sa chceli všetkým zúčastneným poďakovať za ich súťažné texty. Tešíme sa, že aj tento rok nám prišlo množstvo fantastických poviedok, a sami sme zvedaví, ktoré sa stanú tohtoročným crème de la crème.

Oceňujeme, že ste vzali do úvahy formálnu úpravu textu, ktorú sme odporúčali. Zjednoduší to priebeh súťaže hneď trikrát: prvý raz pri registrácii poviedky, druhý raz pri čítaní textu editorkami a porotou a do tretice v prípade postupu poviedky do finále, kde bude prechádzať korektúrou.

Taktiež môžeme, minimálne na prvý pohľad, zhodnotiť, že tento rok nám neprišiel žiadny text, ktorý by nespĺňal podmienky súťaže takým výnimočným spôsobom ako niektoré minuloročné exempláre. Našlo sa však niekoľko poviedok, ktorých súčasťou boli aj grafické prvky a obrázky.

Proces registrácie

Všetkým dotknutým by sme sa chceli ospravedlniť za technické problémy s elektronickým prihlasovacím formulárom – na odstránení chýb už pracujeme. S registráciou samotnou sa však tiež spája pár myšlienok, o ktoré by sme sa s vami radi podelili.

Prvá dôležitá skutočnosť je, že náš registračný proces nie je automatický. V praxi to znamená, že keď sa formulár s poviedkou a vašimi údajmi dostane k nám, ďalej s ním pracujeme manuálne. Toto sa zrejme nikdy nezmení, a to z jednoduchého dôvodu – každý formulár kontrolujeme. Overujeme, či ste uviedli všetky dôležité údaje a či nie sú, aspoň na prvý pohľad, vymyslené (stalo sa). Okrem toho – keďže je súťaž až do finále anonymná, musíme odstrániť všetky prvky, ktoré by mohli editorkám a porote prezradiť identitu súťažiaceho.

K týmto úkonom sa viaže aj to, čo vás podľa otázok a komentárov trápilo najviac – potvrdenie o prijatí poviedky. Až keď prebehne všetko vyššie uvedené, odošleme vám potvrdenie. Keďže však poviedky prichádzajú priebežne cez deň alebo v ohromných množstvách tesne pred deadlinom, nie je v našich silách spracúvať ich a odpovedať okamžite. Snažíme sa však, aby ste správu od nás dostali čo najskôr, ideálne do 24 hodín; ak by sa tak nedialo niekoľko dní, až vtedy je dôvod na obavu.

Posledná vec, na ktorú by sme chceli upozorniť, je dodržiavanie zásad slušného správania a netikety. Všetci sme len ľudia – a všetci robíme chyby. Napriek tomu nepovažujeme za vhodné budiť členov tímu telefonátmi po polnoci a chceme vás poprosiť, aby ste sa takémuto správaniu v budúcnosti vyhli.

Čo sa bude diať ďalej?

Zatiaľ čo čítate tento článok, naše editorky prechádzajú texty v prvom, vyraďovacom kole. Prvé poviedky, ktoré prešli ich „sitom“, už má vo svojich čítačkách porota hlavnej ceny a poroty žánrových cien taktiež pracujú. O tom, či editorky vašu poviedku posunuli do druhého kola, vás budeme informovať e-mailom 12. júla. Nezabudnite si kontrolovať správy. Každý postupujúci autor navyše získa darček od vydavateľstva Artis Omnis – knihu Satamaranga. Nezabudnite sa preto pozrieť aj do poštových schránok 🙂

Počas letných mesiacov budú všetky poroty hodnotiť súťažné poviedky. Tu na webe však začneme zverejňovať Porotcovský blog od tohtoročného blogujúceho porotcu Zdena Mikláša, v ktorom nájdete spätnú väzbu na svoje texty. Okrem toho, nezabudnite pomedzi dovolenky, opaľovanie a grilovačky sledovať naše sociálne siete – čakajú vás súťaže o tematické ceny a ďalší zaujímavý obsah.

Začiatkom septembra sa opäť začnú diať veci – hneď prvého spustíme prihlasovanie do aktuálneho ročníka anglickej Fantázia Award a následne sa dozviete aj mená finalistov hlavnej ceny Martinus Ceny Fantázie 2021. Ďalej to už poznáte 😉

V každom prípade nás sledujte – aj leto s nami bude fantastické!

 

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

Fantázia Award 2021