PSEUDONYM alebo Niekoľko postrehov organizačného tímu
Pseudonym nie je v literárnej – a vôbec, v umeleckej – histórii nič nové. Krycie umelecké meno, ako ho definujú slovníky slovenského jazyka, využívalo množstvo spisovateľov, spisovateliek, umelcov a umelkýň – či už to boli sestry Brontëové, Stephen King, J. K. Rowling (sic!), alebo napríklad Banksy. Rôzne boli aj dôvody ukrývania pravej totožnosti autora: mohlo ísť o ochranu života, vyrovnanie sa so spoločenskými konvenciami, ochranu súkromia alebo jednoduchý, no účinný marketingový ťah.
Aj Martinus Cena Fantázie ponúka možnosť podpísať svoj literárny výtvor vymysleným menom – a ide o možnosť hojne využívanú. Keďže však v organizačnom tíme vidíme, aké pseudonymy si vyberáte, radi by sme k tejto téme prispeli niekoľkými odporúčaniami.
Vaše umelecké meno totiž nie je len políčkom, ktoré vyplníte pri registrovaní – neskryjete sa zaň pred organizačným tímom, ktorý má k dispozícii všetky údaje z formulára, ani ním nezapôsobíte na porotu, pretože až do zverejnenia finalistov hlavnej ceny je váš text posudzovaný anonymne a porota má k dispozícii len názov, žáner a poradové číslo poviedky.
Po ohlásení finalistov môže nastať jeden z dvoch scenárov. Buď sa vaša poviedka nedostane do top 5 ktorejkoľvek kategórie a váš pseudonym sa objaví iba v tlačenom zborníku v tabuľke s bodovým hodnotením, alebo sa vaša poviedka do top 5 dostane.
Zatiaľ čo prvý prípad sľubuje vysokú mieru anonymity bez „vedľajších účinkov“, v druhom prípade môže byť veľa vecí inak. Vyhlásenie finalistov je totiž verejnou záležitosťou a je medializované.
Zoberme si teda situáciu, v ktorej sa stanete finalistom súťaže vystupujúcim pod pseudonymom. Viete si predstaviť, že vaše umelecké meno zaznie pred publikom počas eventu v Martinuse na Obchodnej? Viete si ho predstaviť v živom vysielaní Rádia Devín? V tlačovej správe uverejnenej na webe TASR, Denníka N či Pravdy, na blogu Martinusu a na našich sociálnych sieťach v spojení s vašou fotografiou, krátkym medailónom, prípadne celým textom poviedky?
Ak ste aspoň pri jednej otázke zaváhali alebo odpovedali „nie“, možno by podoba vášho pseudonymu stála za zváženie. Pri registrácii do súťaže budeme rešpektovať akýkoľvek pseudonym, pre ktorý sa rozhodnete. Pokiaľ to však s písaním a publikovaním myslíte vážne, ponúkame niekoľko postrehov k tomu, aký by byť nemal.
Pseudonym nie je nick na Pokeci.
Dvakrát meraj, raz sa registruj. Skutočne chcete mať na diplome z MaCeFy napísané Sia LuLu, Oblaque alebo avaX? Originalita je síce cool, ale sľubujeme, že ak vyhrajú hoci aj dvaja Tomášovia, nebudeme žiadať, aby si jeden z nich pridal za krstné meno číslicu alebo zmenil písmeno z malého na veľké.
Pseudonym nie je heslo do Gmailu.
Účasťou v MaCeFe si nezakladáte internetbanking, PayPal účet ani e-mailovú schránku. Napriek tomu, že rešpektujeme aj pseudonymy ako Tms Esc Shift alebo 66Alctrz99, niekedy môže byť problém vysloviť ich v živom vysielaní a na oficiálnych eventoch. Naozaj nie je podmienkou, aby vaše umelecké meno obsahovalo veľké písmeno, číslicu, špeciálny znak, krv panny a drvený roh jednorožca.
Pseudonym nie je hráčsky nick do League of Legends.
Rozumieme rôznym tvorivým pohnútkam – či už ide o recesiu, alebo atmosférické meno. Premyslite si však, či sa pred svojím potenciálnym vydavateľom budete chcieť chváliť poviedkou, ktorú napísal Mysterious StoryTeller, Šušňa von Chuchvalinka, Rošošo, Mozart, Andrejka alebo Víla Zvonilka.
Našťastie, všetky uvedené pseudonymy sú vymyslené organizátormi. Nanešťastie, verne odrážajú povahu tých reálnych. Nemôžeme a ani nechceme zakazovať a prikazovať – „fantázia“ pre nás znamená aj slobodu tvorivosti. Naším cieľom je najmä pripomenúť vám, na čo pseudonym slúži a v akých situáciách sa môžete pod svojím umeleckým menom ocitnúť.