O5 o MaCeFe : Dominika Madro

 In Rozhovory

Do uzávierky poviedkovej súťaže Martinus Cena Fantázie 2020 máme už len necelý mesiac. Pripravili sme novú rubriku s názvom O5 o MaCeFe – sériu minirozhovorov s autormi, ktorí v minulosti prišli, videli a zvíťazili. Vždy tých istých päť otázok, ale zakaždým nové odpovede a iný pohľad na to, čo so sebou súťaženie prináša. V prvom rozhovore sme neputovali ďaleko v čase a „vyspovedali“ sme stále aktuálnu víťazku ročníka 2019 Dominiku Madro.

 

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v poviedkovej súťaži Martinus Cena Fantázie 2019? Prekvapilo vás víťazstvo?

Bolo to pre mňa krásne pôsobenie, pretože som v poviedke Spevy troch posmrtných ríš našla svoj štýl a ten zaujal porotu i čitateľov. A víťazstvo, úprimne, prekvapilo. I keď… dúfanie v kútiku srdca je vždy.

Prečo ste sa do nej prihlásili?

MCF 2019 ma volala. 🙂

Bola najprv napísaná poviedka alebo vyhlásenie súťaže?

Mám veľa rozpracovaných fantasy námetov, ale keď vyhlásili MCF 2019, ani jeden mi akosi v tom čase nesedel, nevyjadroval ma dostatočne. Tak som začala písať novú vec. O chladnom ostrove v Helsinkách a utajenom prevtelení božstiev do tamojších ľudí. No necítila som sa v tom pohodlne. Viete, ako keď chcete dolovať v hlbinách Osamelej hory, avšak ste lesný elf. A potom prišiel nápad. O podlej vášni boha smrti, ktorý sa sprvu javil iba ako obeť rozbesnenej bohyne Mielikki.

Zmenilo víťazstvo v súťaži Martinus Cena Fantázie nejakým spôsobom váš život?

Zmenil ho nádherne. Zasiahla ma väčšia dôvera ohľadne môjho fantasy písania a Spevy troch posmrtných ríš ma spojili s úžasnou Luckou Halovou, prekladateľkou G. R. R. Martina, ktorá sa stala mojou redaktorkou. Chystáme veľkolepý román vychádzajúci z víťaznej poviedky. Budú tam nové zvraty, viac bohov, viac ľudí. Viac spevov. A, mimochodom, hľadáme vydavateľa.

Plánujete sa zapojiť do Martinus Ceny Fantázie aj opätovne?

Už nie. Víťazstvo ma posunulo k ďalšiemu kroku. Takže nech pekne nakopne nové duše.

 

Dominika Madro sa narodila na Myjave, a ako sama hovorí, bolo to tretieho dňa tretieho mesiaca jesene roku 1990. Radšej by sa však narodila po zime niekde v Stredozemi. Pozitívny vzťah k materinskému jazyku ju predurčil k štúdiu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde vyštudovala slovenský jazyk a literatúru. Jej putovanie za vzdelaním pokračovalo. Na VŠMU sa venovala dramaturgii a scenáristike, no ani to nebolo pre ňu to pravé. Podľa jej slov vždy cítila, že by radšej pestovala písanie ako bonsaj. S textom Svätyňa zvíťazila v literárnej súťaži POVIEDKA. V priebehu nasledujúcich troch rokov poviedku rozpracovala a stal sa z nej román Svätyne. Je tiež držiteľkou Ceny dieťaťa 2019 a jej posledným, aktuálnym, úspechom je, samozrejme, víťazstvo v súťaži Martinus Cena Fantázia 2019. Okrem písania sa venuje aj korektúram textov a píše rozhlasové hry pre deti. Jej debutový román Svätyne vyšiel v roku 2019.

„Najradšej by som držala meč, dostala sa do svojej fantázie vždy v pravý čas, robila filmy a veľa čítala.“

Dominiku Madro nájdete tu:

Faceboook | Instagram

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search