Martinus Cenu Fantázie 2023 vyhral Tomáš Hrábek

 In Oznamy

V sobotu 11. novembra boli na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave vyhlásené výsledky dvadsiateho prvého ročníka literárnej súťaže zameranej na fantastické poviedky Martinus Cena Fantázie. Vyhlásené boli výsledky hlavnej súťaže aj žánrových ocenení a pokrstená bola nová kniha Fantázia 2023. Prvýkrát bolo celé vyhlasovanie prenášané aj cez livestream na facebookovej stránke Cena Fantázie.

Programom už druhý rok po sebe sprevádzal Marek Vaňous, moderátor podcastu Aj ty môžeš písať a úspešný autor a minuloročný porotca. Pri moderovaní mu sekundoval organizátor Ivan Aľakša.

Do dvadsiateho prvého ročníka poslalo svoju poviedku 217 autorov. V prvom kole poviedky prečítali editorky Ivana ČernákováJana Packová a vyselektovali texty, ktoré má zmysel dávať čítať porote. Vylúčené boli poviedky nespĺňajúce nároky na všeobecnú kvalitu textu či gramatiku. Do porotcovského kola tak postúpilo 131 poviedok.

Cena poroty patrí hororu

Už tradične je ako prvá vyhlasovaná Cena poroty. Ako sa to už v posledných rokoch viackrát stalo, podľa počtu bodov by sa do finále dostalo poviedok viac ako päť, a tak muselo byť rozhodnuté podľa pravidla, že postupuje poviedka s viac vyššími hodnoteniami. V tomto ročníku tesne pred bránami finále skončili až dve poviedky, z ktorých jedna si vybojovala finále v jednej zo žánrových súťaží.

Počas leta hodnotila poviedky päťčlenná porota v zložení: Katarína Pivarčiová, spisovateľka, scenáristka, copywriterka a redaktorka; Jana Borišincová, prekladateľka, autorka a členka literárneho klubu Aj ty môžeš písať; Peter Uličný – autor, textár piesní, publicista, pedagóg a spoluzakladateľ jedného z prvých SF klubov na Slovensku – „IQ“ 2001“; Marian Jaslovský, slovenský publicista, autor, hudobník a príležitostný producent a Andrej Csino, marketingový kreatívec a copywriter, autor, moderátor a organizátor literárnych čítačiek. Z pätice finalistov si nakoniec Cenu poroty jednoznačným víťazstvom odniesla Mária Hanúsková za poviedku Gumák.

Ako sama autorka priznala, inšpiráciu berie zo svojich snov a konkrétne pre túto poviedku si nalistovala svoje zápisky zo snov spred dvoch rokov: „Mala som tam zápis „tieň v kútiku oka“ a ďalší zápis bol, že niečo nám postupne berie kosti z tela. Tak som to spojila a vznikol z toho tento psychologický horor. Musím povedať, že aj ja sa niekedy vydesím svojimi snami…“

 

Víťaz zorganizoval tombolu pre hlasujúcich fanúšikov

Tentoraz to bolo 1 123 čitateľov portálu blog.martinus.sk, ktorí rozhodli o konečnom poradí finálových textov. Začiatkom októbra tu boli zverejnené finálové texty a hlasovanie trvalo do 20. októbra 2023. S rozdielom vyše dvoch stoviek hlasov sa víťazom dvadsiateho prvého ročníka Martinus Ceny Fantázie stal Tomáš Hrábek s poviedkou Osemdesiattri kilometrov na D1. Cenu mu odovzdával marketingový riaditeľ Martinusu Michal Brat. „Ja som zorganizoval tombolu o hodnotné ceny a každý, kto mi dal hlas, má vlastne lístok do tomboly,“ zažartoval si čerstvý víťaz Martinus Ceny Fantázie k tomu, ako oslovoval ľudí na hlasovanie k svojej poviedke.

Druhé miesto si vybojovala Anastasia Sebastian s poviedkou Za plotom spievajú víly a tretie Mária Hanúsková s poviedkou Gumák. Štvrtý skončil Peter Janoviček a poviedka Ruža z Tivoli a piate miesto sa ušlo Tomášovi Slobodníkovi a poviedke Ďalší všedný deň v Sodome.

 

Žánrové ocenenia

Cene spoločnosti ESET za najlepšiu sci-fi poviedku tento rok súťažilo 42 poviedok a víťazkou sa stala už známa slovenská autorka Lenona Štiblaríková s poviedkou Čistič. „V poslednej dobe som si obľúbila tému real RPG, kde prvky z hry prenikajú do reálneho života a keďže mám rada aj ekologické témy, tak som to spojila,“ povedala víťazka o svojej poviedke. Vo finále skončilo až šesť poviedok, okrem víťazky to boli: Ruža z Tivoli (Peter Janoviček), Správa z Uruku (Andrej  Purkart), VITA (Miroslav Tokarsky), Automatické rozhodovanie (Peter Udvardi) a Substancia X12 (Ján Bodzan). „V posledných rokoch a v tomto ročníku zvlášť sa objavovala v poviedkach vo veľkej miere psychológia a prepájanie počítačov a ľudského mozgu,“ povedal zástupca ESETu Peter Ohrajter. „U víťaznej poviedky sme oceňovali dosť špecifický humor, opisy, subjektivizované pohľady na dianie a, priznám sa, nemyslel som si, že to napísala dáma…“

Štyridsaťsedem hororových poviedok si v tomto ročníku súťaže prečítali porotcovia z vydavateľstva Artis Omnis. Víťazstvo v Cene Béla za najlepšiu hororovú poviedku si vybojovala najoceňovanejšia autorka tohto roku Mária Hanúsková s poviedkou Gumák. K víťazstvu v súťaži o najlepší horor pridala víťazstvo v Cene poroty a tretie miesto v hlavnej súťaži. Ďalší finalisti spomedzi hororových poviedok boli: SYN (Andrea Farkašová), Pravda alebo fikcia (Marek Hubaľ), Dom (Zdenka Kollárová) a Čerešňová (Martin Kuruc). „Dá sa sledovať, že v posledných ročníkoch a tento rok predovšetkým nastal taký príklon ku psychologizácii príbehov, boli to také mikrodrámy a rôzne temné udalosti sa odohrávali skôr v mysliach tých hrdinov,“ zhrnula pocity z aktuálneho ročníka Andrea Harmanová z vydavateľstva Artis Omnis.

Do druhého kola Martinus Ceny Fantázie sa v tomto roku dostalo 73 fantasy poviedok. Ocenenie za najlepšiu fantasy poviedku zastrešuje občianske združenie Fantázia. „Tohto roku som to mal extra ťažké, lebo som sa do poslednej chvíle nevedel rozhodnúť o víťazovi spomedzi troch poviedok vo finále. V podstate ak by sa dalo, cenu by som tentoraz prisúdil ktorejkoľvek z nich,“ vyjadril sa Ivan Aľakša, ktorý hodnotil poviedky za OZ Fantázia.  Víťazom sa nakoniec stal viacnásobný finalista súťaže Pavel Hlubík s poviedkou Aj obrazy ťa môžu zabiť, mysterióznym krimi príbehom, ako vystrihnutým z Krajných medzí či Aktov X, odohrávajúcim sa vo viacerých kľúčových obdobiach existencie (Česko-)Slovenska. Do finále sa prebojovali ešte poviedky: Prach a popol (autorská dvojica Ivana Molnárová Dubcová a Miňo Tichý), Pleistocénny park (Kristína Lenart), Ďalší všedný deň v Sodome (Tomáš Slobodník) a Ako vajce vajcu (Tereza Stebylová).

Pri odovzdávaní tohtoročnej Ceny Bibliotéky bol aj generálny riaditeľ Incheby Alexander Rozin. Za víťazstvo pogratuloval Dominike Sakmárovej za poviedku Pamätaj na nás. Okrem toho sa do finále dostali poviedky: Andrejov spiatočný lístok (Ján Babarík), Jama a chápadlo (Sabina Godalyová), Osemdesiattri kilometrov na D1 (Tomáš Hrábek) a Na koniec sveta (Veronika Wan). „Ja mám veľmi rada poviedky, ktoré riešia ľudské témy, idú do hĺbky nás samotných, po dočítaní ktorých máte pocit, že ste prežili hlboký emocionálny zážitok,“ povedala porotkyňa tohto ocenenia Jana Packová. „Žiadnu inú poviedku tohto roka som neprečítala toľkokrát ako túto jednu. Poviedka pretkaná smútkom zo straty, nádejou, láskou a odhodlaním hľadať – nielen to, čo bolo dávno stratené a zabudnuté…“

Najnovšou zmenou v tomto ročníku Martinus Ceny Fantázie je nový partner v súťaži autorov a autoriek do 15 rokov. Stalo sa ním vydavateľstvo YOLi, ktoré odovzdávalo Cenu YOLi za najlepšiu žánrovú poviedku autora alebo autorky do 15 rokov. Vo štvrtom ročníku ocenenia, v ktorom súťažilo 10 mladých autorov a autoriek zvíťazila poviedka Adriany Sulíkovej V tieňoch. „Veľmi ma to motivuje písať aj niečo väčšie, takže sa budem písať takto aj naďalej,“ povedala na pódiu autorka víťaznej poviedky. Do finále sa ešte dostali poviedky: ANIMARUM TENEBRIS (Nikolas Kormoš), Jeden deň vyzerá ako celý život (Ren McEverty), Sestra vlčice (Sofia Šafaříková) a Ja som to tušila (Catherine Juliana Margaret Wardle). Cenu víťazke odovzdala Adriána Grečnárová za vydavateľstvo YOLi, ktorá zároveň povedala svoje odporúčanie mladým autorom: „Aby si dali čas na písanie, aby sa nebáli, keď to chvíľu nejde, nech sa neboja hľadať samého seba.“

 

Vyše päťstostranový zborník

Najlepšie poviedky aj tohto ročníka Martinus Ceny Fantázie sa už tradične objavili aj v knižnom vydaní. Zborník Fantázia 2023 obsahuje všetky finálové poviedky súťaže vrátane žánrových ocenení aj s vyjadreniami porotcov a záverečnou tabuľkou s bodovým hodnotením všetkých poviedok v druhom kole. Autorom obálky v tomto roku je Slavomír Jakab známy napríklad aj ako autor komiksu k filmu Invalid.

 

Celodenný program FantáziaFEST

Podujatie bolo súčasťou celodenného programu FantáziaFest zameraného na žánre SFFH. V rámci programu sa uskutočnila beseda o aktuálnej situácii slovenskej fantastiky v súčasnosti so slovenskými vydavateľmi, vydavateľstvo Yoli radilo mladým autorom ako začať písať, predstavil sa literárny klub Spisopriatelia a prezentované boli knihy Labute neplačú autorky Zusky Stožickej, zbierka slovenských fantastických poviedok v češtine Slovenský nářez a kniha rozhovorov s autormi fantastiky Pero z gryfa.

Súčasťou zborníka zo súťaže je už aj vyhlásenie ďalšieho ročníka Martinus Ceny Fantázie, ktorá bude mať uzávierku 31. 5. 2024 a všetky informácie nájdete na stránke www.martinuscenafantazie.sk.

 

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search