Martinus Cena Fantázie 2022 očami editorky #2: Jana Packová

 In Rozhovory

Skončilo sa prvé – editorské –  kolo Martinus Ceny Fantázie 2022. Na pocity po prečítaní všetkých prijatých textov sme sa opýtali editorky Jany Packovej.

Čo boli rozhodujúce parametre, aby poviedka prešla?

Pre mňa to bola v prvom rade celková čitateľnosť poviedky – členenie textu, jeho zrozumiteľnosť pre čítajúcich, logická súslednosť deja (alebo aspoň jej základy), dodržanie daného žánru a určitá gramatická úroveň. Pri tej gramatike ale musím poznamenať, že tento parameter bol rozhodujúci iba do tej miery, aby bola poviedka čitateľná – lebo gramaticky „dokonalých“ poviedok bolo naozaj iba pár a úprimne si nemyslím, že táto súťaž je primárne o tom.

 

Ako by si na stupnici 0 – 10 zhodnotila prečítané z hľadiska originality nápadu a myšlienky? Koľko poviedok by si si v tomto štádiu vedela predstaviť v zborníku?

Nemám rada stupnice ? Zhodnotila by som to tak, že sa našli aj originálne poviedky, aj originálne spracované „neoriginálne“ myšlienky; a že viac ako za každú cenu byť originálny/a je pre mňa dôležité to, ako daný človek svoje dielo uchopí, spracuje a naservíruje. Mám taký názor, že najlepšie reštaurácie sú tie, kde vedia spraviť fantastický vyprážaný syr (napriek tomu, že syr nejem)!

V zborníku by som si pokojne vedela predstaviť aj zo 30 poviedok – aby si každý človek našiel tú svoju ?

 

Všimla si si, že by v textoch dominovala nejaká téma viac než iné?

Tento ročník nie. Pamätám si jeden ročník, v ktorom výrazne dominovala upírska tematika; iný ročník zase veľa ľudí písalo o elfoch a trpaslíkoch; ale posledné roky nevnímam žiadnu silnú nadvládu niečoho konkrétneho. Našlo sa všetko – aj elfovia, aj upíri, aj covid, aj medziplanetárne cestovanie… Čo si ale všímam, je mierny nárast dedinského, rurálneho námetu, ktorý sa viaže k slovenským tradíciám, zvykom alebo starým príbehom. Páči sa mi to, pripomína mi to návrat ku koreňom a objavovanie dávno zabudnutého ?

 

Priemerná úroveň správneho používania slovenskej gramatiky v prijatých textoch na stupnici bodov od 0 do 10?

Opäť tá stupnica! Keď priemer, tak 5. Je to ale prudko nič nehovoriace číslo. Vyslovene gramaticky zlých poviedok bolo zopár (asi dve / tri gramatické inferná, ktoré bolo prakticky nemožné dočítať do konca), potom tam bola istá časť textov, ktorým pravdepodobne chýbala akákoľvek, hoc aj amatérska korektúra a text očividne odolal aj kontrole pravopisu vo Worde. Potom sa vyskytla taká priemerná zóna s bežnými gramatickými chybami (napadol ma nápad, išla som pri bar, silný chlapi, skloňovanie pozdravu, zlé členenie textu alebo nesprávne používanie úvodzoviek….) a potom bola celkom solídna časť textov, ktoré pri bežnom čítaní gramaticky nerušili.

 

Miera tolerancie pri vyraďovaní a ponechávaní súťažných textov vzhľadom na gramatiku?

Toto sa mi ťažko špecifikuje. Vyraďovali sme len naozaj nečitateľné texty alebo také, ktoré nespĺňali podmienky súťaže, prípadne to boli iba pozliepané kúsky známych námetov bez zjavnej snahy dať im komplexnú formu. Rovnako sme vyraďovali aj poviedky, ktoré pôsobili ako vyseknuté kapitoly z nejakej knihy, nepustili sme ďalej ani texty bez pointy či záveru. Ak mala poviedka dobrý nápad, spracovanie, zaujímavé postavy alebo minimálne aspoň jedno z toho, čo prípadne vyvážilo gramatické chyby alebo štylistiku, tak gramatika nebola rozhodujúcim faktorom.

 

Aké dojmy si z tejto skúsenosti odnášaš?

Ako vždy len tie najlepšie. ? Pre mňa je to zakaždým krásny a hodnotný zážitok, aj keď prelúskať sa takým kvantom textu popri práci a dvoch malých deťoch je zakaždým výzvou. Ale úprimne, tie texty za to stoja. A každým rokom sa celková úroveň súťaže zvyšuje, čo je absolútne skvelé. Vďaka tejto súťaži som spoznala veľa krásnych ľudí, talentovaných autoriek a autorov a veľké množstvo skvelých poviedok. Som veľmi vďačná za to, že môžem byť súčasťou tohto projektu.

 

Nakoľko oceňuješ možnosť čítať texty z čítačky?

Na stupnici od 0 po 10? 😉 Dala by som 100. Bolo to naozaj neoceniteľné, keďže som čítala hlavne v noci alebo na detských ihriskách, v MHDéčke alebo na chalupe ? Takže ja som ju využila na 100 % a som za ňu veľmi vďačná.

 

Jennka, ty si zároveň aj porotkyňou Ceny Bibliotéky – stihla si si vybrať svoje poviedky finalistky, či dokonca víťaznú?

Stihla! Opäť mám tých finálnych viac, než by sa patrilo, ale o víťaznej momentálne niet pochýb, bola to láska na prvé prečítanie ?

A aj keď mám víťaznú poviedku jasnú, vybrať tých finálnych 5 z môjho aktuálneho užšieho výberu bude opäť náročné, nakoľko sa nechcem vzdať ani jednej z nich ? Každá ma v niečom zaujala, v niečom očarila, v niečom rozosmiala a niektoré boli aj také solídne trojvreckovkové ? Už teraz sa neviem dočkať na mená autorov alebo autoriek, nech ich potom môžem užšie sledovať a prípadne si vychutnať ďalšie ich výtvory.

 

Ďakujeme!

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

Ivana Černáková