Marek Vaňous

 

Stelesnenie motta „nikdy nie je neskoro.” Vyštudovaný manažér, ktorého päť rokov v korporáte prinútilo hľadať kreatívnejšiu cestu životom. Našiel ju v televízii ako športový redaktor, moderátor a komentátor. Fascinovaný novým svetom nasával skúsenosti ľudí okolo seba. Vo voľnom čase zas sedel za videami a podcastmi, aby sa dozvedel ešte viac. Naučil sa pracovať s kamerou, zvukom, strihať a o pár rokov neskôr si založil produkčnú spoločnosť (www.promovie.sk). Dnes sa živí primárne ako režisér a producent promo videí, krátkych dokumentov, podcastov, televíznych relácií a filmov.

Stovkami reportáží, textov, článkov a neskôr scenárov si vybrúsil štylistiku. Písanie sa preňho stalo prirodzeným vyjadrovacím prostriedkom a stále viac a viac cítil potrebu povedať niečo iné – osobnejšie. Prvú poviedku dokončil až ako 33-ročný a okamžite sa do toho pocitu zamiloval. V roku 2018 skúsil jeden zo svojich výtvorov poslať do Martinus Ceny Fantázie a hneď na prvý pokus skončil v top 10 aj zborníku. Dostal sa doň aj nasledujúce tri ročníky, dvakrát bol vo finále hororovej Ceny Béla a v roku 2020 vyhral cenu OZ Fantázia pre najlepšiu fantasy poviedku.

Aj v písaní hľadal spôsob, ako sa ďalej zlepšovať. Overená „Univerzita YouTube” ani podcasty však tentoraz veľa možností neponúkli, a tak to zobral do vlastných rúk. S bývalým víťazom a porotcom MaCeFa Martinom Petrom spustil podcast s názvom Aj ty môžeš písať. Každé dva týždne v ňom spovedá výrazne úspešnejších autorov a spolu ponúkajú recept ako na to – od prvých písmen až po vydanie vlastnej knihy. Práve v tomto podcaste budete počuť aj hodnotenia vašich súťažných poviedok. Tak píšte a posielajte, pretože nikdy nie je neskoro skúsiť to a skutočne Aj ty môžeš písať! Jeden dôkaz ste práve dočítali.

Start typing and press Enter to search