Ján Kurinec: Autor obálky Fantázie 2022 bol finalistom súťaže v roku 2005

 In Rozhovory

Je autorom obálky knižného zborníka Fantázia 2022, ktorý vyjde po skončení tohto ročníka súťaže. Ján Kurinec, ilustrátor, grafik a hudobník žije a tvorí v Nitre pochádza však zo Šale, domovského mesta Martinus Ceny Fantázie. A to nie je všetko, čo ho spája s našou súťažou. Cesty Jána Kurinca a literárnej súťaže Cena Fantázie sa pretli už v roku 2005. V tom roku bol totiž s poviedkou Nekonečno (Dovidenia zajtra) finalistom a keby už v tej dobe bola odovzdávaná, odniesol by si dokonca cenu poroty…

Dnes sa predstavuje ako ilustrátor detských kníh a knižný grafik. A úspešný, o čom svedčí aj fakt, že jeho ilustrácie boli vystavené aj na minuloročnom Bienále ilustrácií Bratislava. „Ja som tam mal päť ilustrácií z knihy Najznámejšie experimenty vo fyzike,“ povedal nám v rozhovore. „Je to kniha, ktorú sme si vymysleli so spoluautorom, fyzikom Samom Kováčikom a podarilo sa ju napísať, nakresliť a dotiahnuť do úspešného konca.“

Rozsiahlejší rozhovor o ňom, jeho začiatkoch, tvorbe a názoroch si môžete prečítať v rozhovore pre regionálny magazín Slovo Šaľanov. Pre Fantáziu sme mu položili niekoľko otázok o jeho vzťahu k fantastike a o ilustrácii na knihu Fantázia 2022:

Aký máš vzťah k fantastike? Tvoríš vo svojej práci aj iné fantastické ilustrácie alebo je tvoja žánrová prvotina?

Ilustrácie k science fiction a fantastike tvorím minimálne. Nevyhýbam sa tomu zámerne, ale moja cesta ilustrátora sa len zriedka pretína s cestami spisovateľov fantastických a sci-fi poviedok. A môj vzťah k tomuto žánru? Vedeckú fantastiku, hoci nie som hardcore fanúšik, mám veľmi rád. Páči sa mi ako autori (v ktoromkoľvek období) sledujú novinky z oblasti základného výskumu fyziky, chémie, z oblasti astronómie a podobne. Okrem „Veľkej trojky Sci-fi” (Clark, Asimov, Heinlein) mám veľmi rád Stanislawa Lema, Raya Bradburyho a skvele sa čítala aj trilógia čínskeho autora Liou Cch’-sina (Problém troch telies, Temný les, Spomienka na Zem).

V roku 2005 si sa zúčastnil súťaže Cena Fantázie ako autor a dostal si sa do finále. Spomínaš si na svoju vtedajšiu poviedku a okolnosti jej vzniku? Písal si niečo podobné aj ďalej?

Áno, samozrejme, spomínam si. Určite bolo príjemné, že po hlasovaní odbornej poroty moja poviedka skončila na prvom mieste. Ja som si totiž ako svoju diplomovú prácu vybral ilustráciu detskej knihy. A keďže som sa vtedy nevedel rozhodnúť, ktorý text budem ilustrovať, napísal som si vlastný. Čiže poviedku som napísal primárne pre svoju diplomovku a až neskôr som sa rozhodol, že ju pošlem aj do súťaže. Po tejto poviedke som ešte pár textov rozpísal, ale ostali nedokončené. Občas spolupracujem na textoch ku knihám, ktoré ilustrujem, ale sám už beletriu nepíšem. S radosťou to nechávam na ľudí, ktorí to, narozdiel odo mňa, vedia.

Môžeš opísať tvoju ilustráciu na knihu Fantázia 2022, ako si ju tvoril, čo zobrazuje?

Obálka k zborníku Fantázia 2022 mala mať najprv nádych/atmosféru steampunku. Ale už prvé skice vyzerali úplne inak a skončilo to pri akomsi dieselpunku zmiešanom s postapo (?) – a ďalej to už asi ani nechcem nálepkovať. Veľmi som chcel mať na obálke bežných ľudí, v bežnej situácii (hoc’ aj z budúcnosti, veď ide o fantastiku), ale tak, aby tí ľudia vyzerali, že tá budúcnosť, to, v úvodzovkách „scifi” je pre nich niečo úplne bežné. Plus som tam riešil ešte milión iných vecí – či to spraviť „komiksovo” alebo viac „realisticky” až 3D. Či spraviť obálku noir, temú a „upršanú” alebo jasnejšiu, sviežejšiu; či spraviť obálku akčnú alebo „oddychovú“; ako to vymyslieť tak, aby si čitateľ pri pohľade na obálku povedal: „Áno, toto je obálka na sci-fi a fantastiku“. Neviem, či som splnil všetky ciele, ktoré som si dal, ale dúfam, že tá ilustrácia ľudí poteší.

 

Zborník zo súťaže Martinus Cena Fantázie 2022 vyjde po jej ukončení v novembri. Mená publikovaných autorov a poviedok budú zverejnené na jeseň tohto roku. Už dnes sa zborník dá predobjednať za zvýhodnenú cenu.

web – Ján Kurinec

Instagram – Ján Kurinec

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

Ivana Černáková