Fantázia Award 2021: nové odpovede na často kladené otázky

 In Oznamy

Je to tak! Tento ročník Martinus Ceny Fantázie sa nesie v znamení zmien. Zaviedli sme odporúčanú formálnu úpravu textu, pribudlo ďalšie hodnotiace kolo a snažíme sa vám prinášať  viac obsahu na našom webe a sociálnych sieťach. Čo sa týka Fantázia Award, teda súťaže poviedok v anglickom jazyku, s myšlienkou úpravy fungovania anglickej súťaže sme sa pohrávali od začiatku ročníka. Musíme však priznať, že finálne rozhodnutie padlo len nedávno. Nezdržujme teda – čo sa zmenilo?

 

Prihlasovanie poviedok: 1. – 14. 9. 2021

Vyhodnotenie súťaže: 31. 10. 2021

Súčasťou Fantázia Award bude tiež editorské kolo.

 

Prečo na jeseň?

Anglická verzia našej fantastickej poviedkovej súťaže doteraz kopírovala priebeh hlavnej súťaže: poviedky v angličtine ste mohli posielať začiatkom leta a výsledky boli vyhlásené zároveň s oznámením víťaza slovenskej súťaže. Máme však pocit, že význam Fantázia Award preto ostával mierne v úzadí – a to je škoda.

Fantázia Award predstavuje pre slovenských autorov jedinečnú príležitosť hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, poviedky v angličtine sa dostanú do rúk aj veľkým menám svetovej fantastiky, od ktorých môžu autori získať cennú spätnú väzbu. Po druhé, ide o v slovenskom prostredí unikátny prístup – prostredníctvom elektronického zborníka totiž prezentujeme vo svete nie slovenskú literatúru ako celok, ale jej špecifické žánre.

Jesenné obdobie, počas ktorého finišuje hľadanie víťaznej poviedky v hlavnej súťaži, preto považujeme za možnosť zvýšiť záujem verejnosti aj o Fantázia Award.

Prečo len dva týždne na prihlásenie poviedky?

Keďže zmenu spolu s novými termínmi avizujeme niekoľko mesiacov pred samotným spustením prihlasovania, veríme, že vám tak poskytneme dostatok času na napísanie anglickej poviedky alebo preklad už existujúcej.

Dva septembrové týždne preto vidíme najmä ako priestor na dotiahnutie detailov a odoslanie prihlášky. (Hoci, prirodzene, držíme palce aj tým extrémistom, ktorých výzva nakopne a rozhodnú sa napísať poviedku práve počas tých dvoch týždňov.)

Čo ešte?

Pracujeme na tom, aby ste všetky ďalšie informácie o propozíciách textov, podmienkach účasti v súťaži atď. našli na našom webe v priebehu najbližších týždňov. V tomto smere však už žiadne zmeny oproti minulým ročníkom nepripravujeme.

Črtá sa nám tiež zloženie tohtoročnej poroty – tešíme sa z každej potvrdenej účasti a už teraz hlásime, že to bude paráda. Tak sa pripravte a píšte, bude to fantázia!

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search