Fantázia Award 04/2021

 In porotcovský blog

16. Krásny úvod, ktorý oslovuje priamo čitateľa, sa mení na bežnú poviedku, čo je trochu škoda. Napriek tomu ide o veľmi príjemnú zmenu, ktorá okamžite zaujme. Angličtinu dosť často zachraňuje téma, spracovaná tak dobre, že nechcem poviedku vyradiť. Záver mohol byť jasnejší, no oceňujem, že nešlo o „fairytale ending“. Zároveň som zvedavá, čo sa hlavnému hrdinovi stalo, čo je pozitívne, lebo poviedka necháva čitateľa, aby premýšľal.

 

17. Denníková forma, osobný, no veľmi chytľavý štýl, poviedka nenudí, i keď je dlhšia. Postavy sú živé, vtipné a nie sú „otrepané“. Oceňujem humor a svieže dialógy. Poviedka sa dá celkom pekne predstaviť ako krátka epizóda fantasy seriálu. Páčia sa mi postavy, ktoré nie sú jednotvárne, i hlavná hrdinka vykreslená realisticky.

 

18. Autor hádže čitateľa priamo do deja. Stretávame sa s postavami ako elf a trpaslík v modernom prostredí. Postavy súperia o to, kto získa neónového jednorožca (plyšového). Jednorožca následne ukradne akýsi prerastený potkan a začína sa naháňačka. Priveľa postáv na málo stranách má mätúci efekt. Angličtina nie je dokonalá, čo by však šlo prehliadnuť, no postavy mohli byť vykreslené hlbšie. Koniec prekvapil, hoci sa neviem rozhodnúť, či pozitívne, ale rozhodne som taký nečakala.

 

19. Priemerná poviedka, nápad nie zlý, ale ponaučenie na konci nejasné. Autor sa snaží získať sympatie umierajúcou postavou, ktorá nadobudla akúsi superschopnosť vidieť dátum úmrtia ostatných ľudí, vznášajúci sa nad ich hlavami. Nevie, prečo má odrazu túto schopnosť, no stretáva sa s malým chlapcom, ktorý je na tom očividne rovnako. Poviedka čitateľa stále stavia pred otázku, prečo sa postavám dostalo tejto schopnosti, no odpoveď sa nedozvie. Nie je celkom jasné, čo tým chcel autor povedať . Je to škoda, pretože angličtina je naozaj pekná, no postavy nie sú vykreslené do hĺbky a autor hrá na city blížiacou sa smrťou postáv.

 

20. Strata pamäti je zaujímavým námetom tejto poviedky s nádychom gotiky. Hlavná hrdinka nie je princezná čakajúca na záchranu, ale nezávislá osobnosť, čo je príjemná zmena. Na konci sa poviedka preklápa do sci-fi žánru a miestami pripomína nápad zo známeho britského sci-fi seriálu, no neuberá jej to na kvalite. Autorova postava vníma svet nielen zrakom, ale konečne sa dočkáme aj vnímania sveta prostredníctvom iných zmyslov. Kvalitná poviedka, ktorá sa dá prečítať niekoľkokrát.

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search