Cena Béla

Ocenenie pomenované po velikánovi hororových filmov Bélovi Lugosim udeľuje autorovi najlepšej hororovej poviedky za daný ročník súťaže vydavateľstvo Artis Omnis. Jej vznik sa datuje od roku 2000, keď sa uskutočnil „nultý ročník“.

Súťaž vznikla ako aktivita hororového online magazínu Hlboký hrob. Ten mal spočiatku ambície udeľovať ocenenia aj v kategóriách Film roka, Počin roka a Anti-Béla. To sa mu v úvodnom nultom ročníku aj úspešne podarilo, no neskôr sa udeľovanie ceny jednoznačne zameralo len na písané texty odoslané špecificky do súťaže.

Po zániku portálu sa súťaž na niekoľko rokov odmlčala, v roku 2009 ju oživilo nástupnícke občianske združenie Mastodont v spolupráci s vydavateľstvom Artis Omnis a časopisom Fantázia a stala sa pridruženou cenou Ceny Fantázie. Od roku 2011 Cenu Béla odovzdáva vydavateľstvo Artis Omnis.

Žánrové ocenenia sú hodnotené súbežne, takže sa môže stať, že autor zvíťazí viackrát – dokonca štyrikrát (môže uspieť aj v Martinus Cene Fantázie, v Cene Bibliotéky a v Cene poroty). Zároveň však platí, že autor poviedku zaraďuje do žánra pri jej prihlasovaní do súťaže a ak svoj text zaradí nesprávne, môže ho to stáť aj žánrové víťazstvo…

Start typing and press Enter to search