Blog 14/2021 – Humorné uzavretie sci-fi

 In porotcovský blog

Už v minulom článku som spomínal humor, teraz sa mi v poslednej várke sci-fi poviedok podarilo pozbierať texty s veselým naturelom, chceným či neúmyselným. (A moja nepozornosť si zažartovala, keď som pri revízii všetkých sci-fi textov našiel ešte jeden zapatrošený. Tak som ho prihodil na úplný koniec tohto článku ako vážnu bodku.)

Humor je seriózna vec, pre našu národnú povahu zvlášť. Sme urputní a vznetliví. Máme sklony brať všetko vážne a osudovo, smiech je pre nás prejav, ktorý prináleží víťazom. Preto sa častejšie uchyľujeme k výsmechu, triumfálnemu alebo zahorknutému. Navyše, zvykneme nahrádzať vtip vulgárnosťou. Som vďačný za každú odrobinku inteligentného a ľudského humoru, ktorý autori do súťažných textov vložili (nielen tých hodnotených v tomto článku). Lebo dobrý humor je vzácnosť.

 

133.

Názov: Alegóriovka. Dobre zapamätateľný titul. Akurát vyznieva príliš nadsadene, vzbudzuje pocit, že autor ho nemyslel vážne a má sklon preháňať. Menej niekedy býva viac.

Humorná alternatívna história, v ktorej v roku 2000 naozaj prišiel koniec sveta. Viem, znie to čudne, celý ten príbeh je skôr trpký než smiešny. Bezvýznamný malý tučný chlapík, s ktorým zametá život a teraz i jeho nová frajerka. Tá ho zblbne, aby vrazil celý svoj majetok do silvestrovskej dovolenky na tichomorskom ostrove, pretože tam nastane nový rok 2000 najskôr. Samozrejme, je to súčasť oveľa väčšieho absurdného plánu na záchranu aspoň malej časti ľudstva.

Páči sa mi, ako celý príbeh dáva v rámci alternatívneho sveta bizarný zmysel. No želal by som si, aby hrdina nebol až taký pasívny a zároveň groteskný a dalo sa s ním viac stotožniť. Takisto si myslím, že z námetu sa dalo vyťažiť viac.

Hodnotenie: mierny nadpriemer

 

134.

Názov: Priestorovka. Ak by šlo o space operu, bol by to vhodný titulok pre označenie miesta, kde sa odohráva časť deja. Ako názov celého textu sa mi to nezdá dobrá voľba.

Humorná reklamná upútavka na dovolenku na Zemi. Mimozemský turista má záujem o adrenalínové zážitky na planéte s najväčšími vyvrheľmi, no dovoliť si môže akurát tak Slovensko. Pozrie si a viac či menej vtipne okomentuje zopár informačných a inštruktážnych videí zo svojej destinácie a to je vlastne všetko. Je to vlastne pomerne nesúrodá zbierka frkov, ktoré majú objasňovať, prečo je ľudstvo a Slovensko zvlášť v takej mizérii. O nejakom deji, konflikte, dramatickom oblúku sa takmer nedá hovoriť.

Hodnotenie: slabé

 

135.

Názov: Osobovka. Zaujímavý spôsob, ako činnosťou priblížiť charakter hrdinu. Som zvedavý.

Existuje podžáner soft sci-fi, ktorý vedecko-fantastické reálie používa len ako kulisu pre rozohranie čisto ľudských (niekedy alegorických) príbehov. Preto som si dovolil presunúť sem tento text, hoci autor ho označil za fantasy.

Príbeh je o študentovi odboru sociálnej práce, ktorému mimozemšťania (predstavujem si ich ako Buba zo Súboja titanov) oznámia, že bol vyvolený zachrániť celý vesmír. Stačí, keď za pár týždňov zvládne všetky znalosti potrebné na to, aby dokázal poraziť ich úhlavnú nepriateľku, ktorá plánuje všetko zničiť (taký Thanos so ženskou dôslednosťou). A to znamená učiť sa, učiť sa, učiť sa, čiže niečo, čo študenti zvyknú robiť iba nárazovo vo chvíľach najvyššej núdze (teda o pol tretej ráno pred skúškou).

Skrátka, je to absurdná komédia s hromadou vtipných a zároveň inteligentných nápadov v štýle Phineasa a Ferba. Bavil som sa skvelo.

Hodnotenie: výborné

 

136.

Názov: Akciovka. Taká tá kultúrna formalita, o ktorú jedni veľmi nestoja a druhí po nej márne túžia. Očakávam, že bude ukrývať utópiu, pretože na iné druhy sci-fi sa mi to zdá príliš všedné.

Utópia to rozhodne nie je, ba dokonca neviem nájsť vhodnú škatuľku. Dalo by sa to označiť za „bláznivé dobrodružstvo“, ale tým by sa akosi predpokladalo, že obsahuje humor. Možno áno, ale extrémne absurdný. V prvom pláne je to naháňačka v džungli na cudzej planéte, aj keď možno sa pôvodne odohrávala niekde v Amazónii (protivníci sú nazývaní „červenokožci“ a strieľajú šípky otrávené jedom kurare). V druhom pláne je to právnické sci-fi o implikáciách uzavretia manželstva s nemŕtvou mimozemskou kráľovnou za účelom majetkového obohatenia sa. Štýlom pripomína texty majstra Slavoja Vlčeka, no nedosahuje údernosť jeho najsilnejších diel.

Hodnotenie: slabé

 

137.

Názov: Číslovka. Zámerne nejasný význam len naznačuje konečný status všetkej ľudskej produkcie. Nie zlé.

Trochu humorná, trochu vážna história robotov na Mesiaci premenenom na vrakovisko. Podobne ako WALL-E sa prehrabujú v odpadkoch, no majú svoj cieľ: postaviť vesmírnu loď. Nový člen partie sa zoznamuje s ostatnými robotmi a ich všakovakými pôvodnými určeniami: servisný robot, poštár, kávovar, priemyselná 3D tlačiareň, dokonca aj russkaja bojevaja mašína sa nájde. Nadšenie z konštruovania lode je nákazlivé, no evidentne nie je ruch na vrakovisku úradne povolený, takže ťažkosti na seba nedajú dlho čakať. Milo naivné rozprávanie.

Hodnotenie: mierny nadpriemer

 

138.

Názov: Objektovka. Toto bude chutné, názov sľubuje čosi (žemľu, bagetu, pizzu?) s plátkami mäsového výrobku. Slinky sa mi zbiehajú, hádam to bude stáť za to.

Vtipné strasti a slasti člena blahobytnej spoločnosti, ktorému starostlivý Systém pre zvýšený cholesterol nechce dovoliť objednať si obľúbený typ pizze. Napodiv sa tento lenivý a nahlúply tučniak nezvyknutý opúšťať svoj byt rozhodne pohnúť zadkom, vyjsť v ústrety nebezpečenstvám číhajúcim vonku a zorganizovať protest proti diktatúre zdravej výživy. Tým si získal moje sympatie. Napočudovanie je jeho úsilie úspešné a Systém riadený demotivovanými a vyhorenými úradníkmi zľaví zo svojich zásad. Tým sa však konflikt nekončí, iba postúpi na novú úroveň.

Príbeh je zručne vystavaný so životaschopným akčným hrdinom. Ste na vážkach, či hlavnej postave fandiť alebo ňou opovrhovať. Je to ako vzťah s Homerom Simpsonom. Zároveň má text presah, vedie k uvažovaniu nad smerovaním súčasného sveta a k pochybnostiam, či nedopovedaný názov mal na mysli „pizzu“ alebo „metódu“.

Hodnotenie: silný nadpriemer

 

139.

Názov: Priestorovka. Skupina, možno celá trieda objektov rastúca v konkrétnom meste. Celkom schopný názov.

Námet mi pripomenul Obchodníkov s vesmírom od Kornblutha a Pohla. Žiaľ, text vyzerá skôr ako náčrt, takmer úplne mu chýbajú dialógy a väčšina deja sa neodohráva, ale je „konštatovaná“. Veľmi by sa mu zišla Vonnegutova rada začať čo najbližšie ku koncu, vedel by som si predstaviť, že by dej začínal stretnutím hrdinu s tou ženou z nepriateľskej frakcie. A napríklad ten výlet časom do viktoriánskeho Londýna má taký malý vplyv na zápletku, že by šiel škrtnúť úplne. Škoda, nápad to nebol márny.

Hodnotenie: priemer so zrážkou

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search