Blog 13/2021 – Fantasy z našich miest i dedín

 In porotcovský blog

Ak prenesieme klasickú rozprávkovú či mytologickú tematiku do súčasného sveta, dostaneme šablónu súčasnej (contemporary) fantasy s jej najčastejším podtypom – mestskou (urban) fantasy. Týmto postupom síce prijímame kompromisy vo výstavbe sveta (nevytvárame vlastný svet, len rozvíjame/ohýbame dnešnú realitu), no na druhej strane sa nám otvárajú nové možnosti. Môžeme rozprávkové ideály konfrontovať s našou všednosťou či sústrediť sa na prehliadané detaily ukrývajúce nevšedné čaro. Viac priestoru môže dostať satira a humor. A povedzme si otvorene, humoru by sa našej národnej náture zišlo viac. Pravdivého a chápavého, nie sarkastického žlčovitého výsmechu, ku ktorému máme väčšinou sklony.

 

121.

Názov: Akciovka. Takto rozkošatený názov musí znamenať humor, je taký upokojujúci, až z neho srší irónia.

Jedna mladá bosorka verzus traja inkvizítori. Nie sme v temnom stredoveku, ale na modernom slovenskom vidieku, takže aj cirkevné metódy prieskumu terénu, krízového vyjednávania a zaistenia páchateľa zaznamenali významný pokrok. Zápletka nie je ktovieaká, ale kľúčovou prísadou je humor, často sedliacky neokrôchaný (už len to trnafské nárečie na grúňoch stredného Slovenska je výzvou do bitky). Politicky nekorektné gagy dokážu uraziť všetky typy fundamentalistov vrátane progresívnych. Z pravopisu zas budú na mŕtvicu gramatickí nacisti. No pobavil som sa dobre.

Hodnotenie: mierny nadpriemer (s mínusom za pravopis)

 

122.

Názov: Osobovka. Tento výraz je novinárske klišé, aj keď autor mu zrejme dá iný význam, než aký bežne nadobúda v dokumentárnych filmoch. Zišlo by sa ho aspoň trochu odlíšiť.

Text má oveľa bližšie k hororu ako k fantasy. Vlastne je to psychologická štúdia toxického vzťahu invalidnej matky a nevydatej dcéry, ktorá sa o ňu stará. Do tejto ťažkej témy vpadne obchodný cestujúci s jednoduchými humanistickými riešeniami pre obe ženy. (Humanistické riešenia bývajú jednoduché alebo nefunkčné, dosť často oboje zároveň.) Čitateľ navyše získa letmý náhľad do ekonomických a personálnych stratégií obchodu s ľudskými osudmi. Nie je to povznášajúce čítanie, ale každopádne inšpiruje k premýšľaniu.

Hodnotenie: nadpriemer

 

123.

Názov: Priamorečovka. Latinský citát kláštorného pôvodu. Výzva k pokore či proti márneniu času? Navyše, je to dosť často používaná fráza.

Text má s názvom spoločnú len tú smrť. Rozpráva o dvoch mŕtvych mladíkoch z rôznych dôb, ktorí sa stretli na nástupišti do večnosti a podnikli cestu nazad na tento svet. Tento výlet za hľadaním nepodstatných vecí umožní, aby medzi vznikol akýsi druh priateľstva.

Jednoduchý príbeh so skôr nostalgickou než ponurou atmosférou najviac zaujme svojou štylistikou a štylizáciou. Používa dlhé opisné vety s riedkou interpunkciou, zameriava sa na detaily zoskupené do zložitých konštrukcií. Priamej reči je málo, zväčša iba osamelé vety, väčšina dialógov i monológov postáv je iba opísaná. Vyzerá to ako artový experiment s formou, výsledkom sú vety, ktoré síce dávajú zmysel, ale sú ťažko čitateľné a málo zrozumiteľné.

Hodnotenie: priemer so zrážkou

 

124.

Názov: Menovka. Situáciu o máličko vylepšuje to, že zrejme ide o názov firmy. Ale zas až také výrazné vylepšenie to nie je.

Korporátna absurditka naplnená mileniálskymi vtipmi (zvládam ich rozoznať, moji kolegovia sú odo mňa v priemere o dvadsať rokov mladší). Dej sa sústreďuje na pátranie po členoch rodiny zmiznutých vo firemnom tráviacom trakte, no je natoľko bizarný, že o ňom ťažko povedať niečo bližšie. Pritom tie nápady sa mi páčia, vyzerá to ako scenár Charlieho Kaufmana (sedemapolté poschodie!). Možno je to skôr alegorický alebo symbolický príbeh, ktorého ťažiskom je druhý plán. Jediný problém je v tom, že ani ten neviem dešifrovať.

Hodnotenie: mierny nadpriemer

 

125.

Názov: Akciovka. Mongolský červ na Slovensku, tu sa budú diať humory!

To, čo sľubuje názov, sa pritrafí hneď na prvej strane. Má v tom prsty partia študentov mágie, ktorí robia dozor v letnom tábore magickej omladiny, no očividne by dozor potrebovali oni sami. Vzápätí sa chaoticky pustia naprávať pohromu, ktorú spôsobili. Rozprávanie je podobne chaotické, keďže viac priestoru sa venuje vtipným hláškam a komentovaniu deja než deju samotnému. Navyše sú do hlavnej línie pripojené podzápletky, ktoré s ňou často nemajú nič spoločné a ani ju nijako nerozvíjajú, len zdržujú. Najvýraznejším prípadom je návšteva biskupa v tábore. Pritom by sa dala slušne využiť, ak by mal biskup skúsenosti s mágiou alebo cudzokrajnou faunou a prispel k riešeniu ústredného problému.

Ku koncu však dej naberie spád a aj trochu zmyslu, hoci logika stále pokrivkáva – chápem, že živočích v truhlici stráži mafiánsky kontraband, no ako tam ten tovar vkladali a vyberali, to mi nejde veľmi do hlavy. Ten Rus by musel byť takisto mág, ale to by sa zase nenechal tak školácky začarovať…

Hodnotenie: priemer

 

126.

Názov: Priamorečovka. Latinský opis Afriky alebo všeobecne čohokoľvek, čo sa skrýva za horizontom poznania.

K tejto poviedke si pustite Africa od Toto. Presne vás naladí na atmosféru horúcej savany pred tridsiatimi rokmi, masajských bojovníkov, antilop, zebier, žiráf, slonov a – predovšetkým – levov. Nielen obyčajných, ale aj levích ľudí. Ťažko pri nich odhadnúť, ktorá časť v nich je základná, či sú to ľudia, čo sa menia na levy, alebo levy, čo sa menia na ľudí. Jeden taký začal útočiť na ľudí v masajskom národnom parku a zjavne má silu vychýliť politickú stabilitu. Do tejto chúlostivej situácie je vyslaný rozprávač príbehu, slovenský dobrodruh spolupracujúci s kenskou vládou. A kdesi za severným obzorom sa ukrýva jeho domovina, prežívajúca alternatívnu históriu s nežnou revolúciou.

Nemám, čo by som textu mohol vytknúť, je to napínavá bondovka v prostredí, kde si nikým nemôžete byť istí, že je tým, kým sa javí. A ten chlad zo severu mrazí aj v tropickej horúčave.

Hodnotenie: výborné

 

127.

Názov: Priamorečovka. Jednoslovný príkaz, akurát bez výkričníka. Navyše, toto sloveso sa zvyčajne používa s predmetom v akuzatíve, takže nadpisu niečo aj z gramatického hľadiska chýba.

Podivne roztržitý text o obchode, v ktorom zákazníci snívajú svoje šťastné spomienky. A o čudákovi, čo to tam vedie, jeho kolegoch z branže a novom, úplne neperspektívnom pomocníkovi. Rozprávané je to v budúcom čase, dialógy sú nedopovedané a celkovo to vyzerá buď ako formálny experiment, alebo ako odfláknutý príbeh. Možno oboje. Zložené je to z voľne nadväzujúcich alebo aj nesúvisiacich scénok bez dramatického oblúka alebo smerovania. Nečudo, že záver je tiež ako zo skečov Monty Python: „And now for something completely different.“

Hodnotenie: podpriemer

 

128.

Názov: Priamorečovka. Paradox tohto názvu leží medzi formou a jeho obsahom. Nie zlé, aj keď vlastne vôbec nenapovedá, o čom to bude.

Tri bosorky z vidieckeho paneláka, z toho dve sestry, staršia vydatá a tehotná, mladšia nezadaná. Pevnou rukou sa o ne stará skúsená teta, aby sa ich neveľké magické schopnosti rozvíjali. Hoc aj polnočným chytaním žiab v močiari za splnu.

Lenže veci sa začnú zamotávať a pribúdajú znamenia temnej mágie. Zdá sa, že na ženy si niekto brúsi zuby a myslí to doslovne. No táto trojica sa len tak nezosype, a hoci nevedia, kto okolo nich naťahuje pavučiny prekliatí, sú odhodlané využiť radikálne protiopatrenia. Napätie stúpa v strmej špirále až do krvavého vyvrcholenia.

Vlastne je to príbeh obyčajných mladých krehkých žien, ich nádejí a túžob. Napriek tomu nie sú slabé a dokážu bojovať. Deti im dávajú silu a manžel je im oporou, aj keď je nepraktický ťuťmák.

Hodnotenie: výborné

 

129.

Názov: Priestorovka. Druh obchodu, kde môžete nájsť hromadu harabúrd, ale i cennosť. Hádam sa tento text bude dať zaradiť do druhej skupiny.

Epizódky z čarovného krámu s čarovným tovarom. Osudy vecí prepletené s osudmi ľudí, ktorí ich predali alebo kúpili. A nikto iný k jeho dverám nenájde cestu, lebo je pred cudzími zrakmi ukrytý. Nelineárna výstavba deja trochu pripomína Pulp Fiction, etudy sa odohrávajú na preskačku. Navyše, nie sú príliš uzavreté, no najmä akoby ľudia v nich nemali dosť priestoru rozviť svoje charaktery, takže vyzerajú jednorozmerne. A kúzelné predmety slúžia skôr ako zábrana pred pošramotenými charaktermi a vzťahmi, než aby ich liečili a naprávali. No to by som asi chcel príliš. Napriek tomu si ma príjemná snová atmosféra a múdry obchodník získali.

Hodnotenie: nadpriemer

 

130.

Názov: Emotívka. Opisuje výsledok vyčíňania ohnivého kohúta, aj keď v súčasnosti sa tým označuje skôr psychický stav. No máme u nás aj zopár obcí a miestnych názvov s podobným významom. Negatívom je zase len jedno slovo.

Akčná jednoaktovka o lovkyni démonov vo výslužbe, čarodejniciach, chaose a hokejovom stretnutí. Má to spád, miestami je to vtipné, občas zahapruje logika alebo sa prejavia zákonitosti, o ktorých sa čitateľ nemal odkiaľ dozvedieť. Ako epizódka z urban fantasy seriálu je to fajn.

Hodnotenie: priemer

 

131.

Názov: Emotívka. Pocity z tohto názvu priam sršia. Síce je to priam vydieračský útok, no reakciu čitateľa to určite vyprovokuje.

Text je horor, a nie fantasy. Deviatak Martin a jeho spolužiačka Lenka sa do seba zamilujú. Šťastie im prekazí nehoda, po ktorej Lenka zostane ochrnutá a svoj stav psychicky nezvláda. U Martina sa zjaví akási žena menom Hella a presvedčí ho, že musí priniesť obeť. Všetko je to zarámované symbolickou scénou, ktorá sa dá chápať ako Martinov duševný proces. Vlastne rovnako by sa dala interpretovať aj tá zjavujúca sa žena. Príbeh by sa posunul viac k fantasy, ak by to bola trebárs vládkyňa Helheimu, ale na to by musela dostať rozsiahlejšiu rolu. Okrem toho si text priam žiada preškrtať, obsahuje mnoho podrobností, ktoré s príbehom nesúvisia.

Hodnotenie: podpriemer

 

132.

Názov: Abstraktka zviazaná s geografickým pomenovaním. Možno sa tým myslí genius loci, možno je za tým skryté niečo iné.

V prvom pláne urban fantasy, v druhom možno alegória aj s tým geniom loci. Ten prvý plán je v podstate štandardná zápletka – tím ochrancov niečoho vzácneho zistí hrozbu, vypátra ju a v záverečnej bitke porazí. Emócie tomu pridáva naviazanie na konkrétne mesto, s ktorým má akú-takú skúsenosť značná časť nášho národa. V druhom pláne by tá hrozba mohla predstavovať trebárs nenásytných developerov. Koho v takom prípade zobrazuje kladný tím, to si neviem celkom jasne predstaviť. Možno by sa zišlo lepšie premyslieť a posilniť alegorické previazanie alebo priamu väzbu ochrancov na reálny svet. Text okrem svižného deja spestrujú občasné gramatické chyby, preklepy a najmä neortodoxný spôsob písania priamej reči.

Hodnotenie: slabší priemer

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search