Blog 12/2021 – Technológie, vynálezy a ďalšie hrozby pokroku

 In porotcovský blog

Sci-fi vyklíčilo z technooptimizmu devätnásteho storočia, keď éru objavov dostihla vlna vynálezov a otvorila brány do predtým netušených sfér. Dnešok je výsledkom tejto cunami a vlnobitie inovácií neutícha, ba stále sa stupňuje. Nečudo, že nadšenie postupne strieda únava a poznanie, že technologické očarenie je prchavé. Súťažné texty sú odrazom týchto pocitov. Chápem, že temné zápletky a nešťastné konce sú v kurze, ale aj tak by trocha optimizmu nezaškodila.

 

114.

Názov: Skupinovka. Taký ten rozvitý titul, čo sa skôr hodí pre komediálne príbehy. Aj keď v tomto prípade sa podľa témy zdá, že pôjde do tuhého.

Už do i tak dosť rozložitého nadpisu by sa ešte hodilo doplniť „buržuj a proletár“, pretože táto línia sa tiahne celým textom. Aj v dvadsiatom druhom storočí sa budú šéf a jeho šofér navzájom neznášať, žiadostivo pokukovať po žene toho druhého a špekulovať, ako s tým druhým vybabrať. Okrem toho ich čakajú všakovaké sexuálne zážitky vrátane sadistickej dominy, povolaním zlatokopky.

Všetky postavy sú napísané extrémne nesympaticky, každý ide sám za seba a nikto nikomu neverí. Dej je nasilu pozliepaný a nedrží pokope. Skrátka, k záverečnej pointe by sa zišlo vymyslieť úplne iný príbeh.

Hodnotenie: podpriemer

 

115.

Názov: Osobovka. Formálne nie zlý názov, akurát sa mi zdá trochu nudný a bez napätia. Samozrejme, dá sa očakávať, že ten ideálny stav bude v texte spochybnený, no s týmto predpokladom sa už vlastne ráta.

Vyrozumel som, že ide o dieťa splodené prirodzeným spôsobom vo svete, kde sú všetky deti dizajnované. Vlastne o jeho otca, revoltujúceho mladíka, ktorý to celé zorganizoval. Ďalšie podrobnosti mi príliš zmysel nedávajú, čiastočne to zapríčiňuje aj málo zrozumiteľný spôsob rozprávania. Pletie sa tam kolega zradca, falošné dokumenty pre dieťa, vozenie sa po meste v maskách Guya Fawkesa, zatknutie a zrejme poprava hlavného hrdinu, ktorého to vôbec netrápi. Z celého textu cítiť neochvejné presvedčenie o vlastnej pravde, smerujúce až k sebadeštrukcii. Hocijako by mohol byť zámer sympatický, spôsob jeho realizácie ma odpudzuje.

Hodnotenie: podpriemer

 

116.

Názov: Menovka. Znie to ako ostrov v Tichom oceáne alebo fínsky hokejista.

V budúcnosti sa vo švajčiarskej prisťahovaleckej bytovke zrazí moderná medicínska technológia s indickými tradíciami. Čoraz dôležitejšou súčasťou modernej medicíny je vytváranie zdania prirodzenosti, dôležité je, aby technológie nielen fungovali, ale najmä aby vyzerali ako ten jav, ktorý majú nahradiť. A postavy sa zubami-nechtami držia tejto ilúzie, pritom by sa okamihom úprimnosti dalo všetko vyjasniť. No zrejme zdanie je dôležitejšie pre tých, ktorí sa za ním skrývajú, než pre ostatných. Čakal som, že sa zápletka nejako vyhrotí, no zostalo len pri tom kultúrnom šoku.

Hodnotenie: priemer

 

117.

Názov: Osobovka. Novotvar, hoci v Česku sa vyskytuje ako priezvisko. Zrejme osoba, ktorá vytvára alebo prináša produkt spoločenského hmyzu. Takéto novotvary sú jednou z mála možností, keď jednoslovný názov nepôsobí vágne.

Geneticky modifikovaný človek vo funkcii živého úľa, pretože ostatná svetová vojna vyhubila (okrem iného) všetky včelstvá. Jeho existencia a všetky inštinkty sa sústreďujú na zber nektáru a tvorbu medu v jeho objemnom bruchu. Lenže svet je komplikovanejší, než si náš hrdina dokáže predstaviť. Keď ho okolnosti chytia do zubov, povláčia ho predsieňami pekla, kde neexistujú dobrí a zlí, pretože všetci sa usilujú nášho hrdinu využiť pre vlastné ciele. Oceňujem autorovu predstavivosť spojenú s remeselnou kvalitou textu. Akurát záverečná vysvetľovačka by sa možno do príbehu mala začleniť organickejšie.

Hodnotenie: nadpriemer

 

118.

Názov: Objektovka. Jedno z tých vágnych slov, ktoré môžu znamenať čokoľvek. Mne, neviem prečo, vyvstala v mysli stena trofejí v predátorskej lodi.

Podivný príbeh riadený podivným snom vládcu, ktorý je preň odhodlaný obetovať celé ľudstvo. Musím oceniť riadnu porciu predstavivosti a fantázie, niektoré nápady mi pripomenuli Rádčsku trilógiu od Ann Leckie alebo Weirovo Vajce. Len celok je nedôveryhodný, ten vládcov sen je príliš málo na to, aby som tomu dokázal uveriť. Ak by vládca dostal spolu so snom štipku božských schopností, aby mu pomohla sen uskutočniť, dalo by sa tej kombinácii moci a šialenstva uveriť ľahšie.

Hodnotenie: priemer

 

119.

Názov: Objektovka. Dosť dobré slovné spojenie, spája konkrétny význam s abstraktným stavom mysle. Akurát neviem, či ide o tlačidlá alebo zapínanie odevu.

Melodramatická monodráma o dvoch osobách. Remeselne dobre napísané, no čím ďalej, tým to bolo predvídateľnejšie a zároveň nezmyselnejšie (ako každý toxický vzťah). Ani nezáleží, ako sa manželka dostala do svojho aktuálneho stavu, všetko určuje a riadi zaťatosť a egocentrickosť manžela. Tie technologické reči v druhej polovici už neprinášali žiadnu pridanú hodnotu.

Hodnotenie: priemer

 

120.

Názov: Objektovka. Cvičný cieľ, ale možno aj osoba, ktorej upreli ľudskosť. Ako pri väčšine jednoslovných názvov, žiada si ešte nejaké slovo pridať.

Prvých pár strán sa zdalo, že témou je „stratený v covide“. Hrdina sa ocitne v súčasnosti a netuší, ako pandémia zmenila svet. Potom sa dej našťastie zvrtol k mentálnym vývrtkám à la P. K. Dick, začalo to vyzerať ako mix Total Recall a Večného svitu nepoškvrnenej mysle. Dosť ma to potešilo a nadchlo, žiaľ, nepodarilo sa z toho vyťažiť veľa, aj akčný záver pôsobil bezradne. Navyše sa priplietli logické nedostatky: ak dám sám sebe vymazať pamäť, potom by som si mal zabezpečiť hladkú štartovaciu pozíciu, pretože nechcem, aby som v zmätku a panike vykonal nejakú hlúposť.

Hodnotenie: slabší priemer

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search