Blog 08/2021 – Cesty priestorom a časom

 In porotcovský blog

Na týchto témach vyrástla klasická vedecká fantastika. Cestovateľské objavy spolu s novými technickými vynálezmi, ktoré umožňovali presúvať sa čoraz rýchlejšie, nielen z jedného miesta na druhé, ale zároveň aj z nášho času do úplne iného. Ošiaľ pramenil aj z vysokej rýchlosti, ktorou sa začal pohybovať celý svet a zároveň sa meniť do nevídaných podôb. Sci-fi držalo krok s dobou, ba rozbehlo sa napred, do končín, kam možno smerujeme, i do alternatív, ktorým by sme sa mali vyhnúť. Dnes z veľkej časti ošiaľ prepustil miesto kinetóze, nevoľnosti a dezorientácii z tempa zmien. No tým výraznejšie dokáže sci-fi osloviť tých, čo sú otvorení budúcim výzvam.

73.
Názov: Osobovka, plusom je emotívny náboj a sústredenie na detail. Malým mínusom je mierne klišé a obava, že prezrádza pointu.
Military sci-fi, vesmírne lode prelietavajúce okolo planét, záblesky zbraní, boj proti invázii mimozemšťanov. Pravá pochúťka pre každého odchovanca Star Treku a Star Wars. Pozitívom je aj myšlienkový zámer – varovanie pred dehumanizáciou, aktuálne aj v súčasnosti.
Príbeh samotný je trochu generický a názov naozaj naznačuje dosť veľa. Postavy sú priamočiare a jednofarebné (ale v military sci-fi to býva štandard).
Mnohé v texte by sa dalo lepšie rozviť. Vysvetlenie halucinácií tabletkami je slabé, radšej by mohli vyvolávať preludy mimozemšťania (pozri Solaris). O vojne samotnej je povedané primálo na vytvorenie komplexnejšieho obrazu, len pár náznakov našepkáva, že konflikt spôsobila druhá strana vstupom do teritória pozemšťanov. No aj propaganda by mala mať hlbšie dôvody než len udržiavanie vojnovej mašinérie v chode. Záver by som privítal viac otvorený, aby si každý mohol vybrať, ktorej verzii bude veriť.
P. S. Titan má viac ako desaťnásobne vyššiu príťažlivosť než Enceladus. To by cvičený vojak mal rozoznať.
Hodnotenie: priemer, malý plus za tému

74.
Názov: Abstraktka. Tento jav je základom vedeckého pokroku a zároveň aj materiálnej evolúcie vesmíru. To, že je to len jedno slovo, tlmí moje očakávania.
Vesmírna bondovka. Horda pirátov sa zmocnila vojenskej vesmírnej lode, lenže majú medzi sebou tajného lovca hláv, ktorý ich po jednom likviduje. Nápad to nie je zlý, iba spracovanie mierne pokrivkáva. Príliš sa spolieha, že všetci budú reagovať tak, ako si to komplikovaný plán vyžaduje. Buď by sa hodilo vymyslieť uveriteľnejší scenár, alebo to celé štylizovať do nadsadenej polohy à la Roger Moore.
Hodnotenie: priemer

75.
Názov: Menovka. Vo fantasy by to bola Osobovka, ale v sci-fi to bude najskôr pomenovanie nejakého stroja.
Hororový prieskum cudzieho kozmického objektu, pravdepodobne lode. Bolo by to vcelku fajn, keby sa členovia tímu napriek častým uisteniam o ich výcviku a profesionalite nesprávali ako partia tínedžerov na prechádzke lesom, v ktorom sa vyskytol medveď. Tá zmes prehnanej sebakontroly a emocionálnej lability je ubíjajúca. Skutoční astronauti sú extrémne pokojní až nudní ľudia, pretože tieto charakterové črty sú základom prežitia vo vesmíre. Pozrite si Georgea Clooneyho v Gravitácii, to je výborne napísaná postava. Preexponované citové poryvy patria do tínedžerských vyvražďovačiek.
Hodnotenie: slabší priemer

76.
Názov: Priamorečovka. Dlhší názov má humorný potenciál a v tomto prípade aj obsah naznačuje, že pôjde o hochštaplerstvo v planetárnom meradle.
Hravá sci-fi ako stvorená pre detských čitateľov. Partia dobrodruhov plánuje krádež vesmírneho telesa. Charaktery sú jasne definované, úlohy správne rozdelené, zápletka nenáročná, ale logická a vtipná. Nechýba humor, situačný, nie taký, čo sa silou-mocou snaží byť cool. Fyzika nedáva žiadny zmysel, ale autor si toho je vedomý a vôbec to nerozpapráva. Text nemá žiadne vysoké ambície, je napísaný pre zábavu a to je len dobre.
Hodnotenie: nadpriemer

77.
Názov: Emotívka. Znie to ako výpis vnútorného stavu štandardného tínedžera. Zostáva nádej, že názov nie je predpoveďou dojmov z textu samotného.
Mierne autistický zberač vesmírneho odpadu a záznam jeho zážitkov počas osemročnej pracovnej zmluvy. Je to mierne vtipné, mierne nudné, mierne zábavné. Vlastne ide o to, že aj totálnemu introvertovi a odľudovi, ktorý vôbec nestojí o žiadne sociálne kontakty a osamelá práca štyristo kilometrov od najbližšieho človeka mu úplne vyhovuje, dokáže náhodná žena v kabíne úplne poprehadzovať nielen osobné veci, ale aj životné priority. Milé.
P. S. Problematika vesmírneho odpadu je opísaná dosť od veci, ale na tom vôbec nezáleží.
Hodnotenie: mierny nadpriemer

78.
Názov: Skupinovka. Neznie to zle, ale aj keď je text zaradený do fantasy, takýto názov sa skôr hodí pre sci-fi.
A naozaj to sci-fi aj je. Akoby vypadlo z pulpových magazínov a má príchuť raných poviedok P. K. Dicka. Tím zlodejov, čo kradnú ľuďom spomienky, proti tímu taxikárov, ktorí im v tom bránia. Bizarné? No a čo! Práve zámerná absurdnosť dokáže popustiť uzdu fantázii, a keď sa čitateľ vyrovná s úvodnými predpokladmi, ľahšie sa vžije do sveta zobrazeného z podivného uhla pohľadu.
Vlastne tie pohľady sú dva. Do oboch tímov prichádzajú nováčikovia a ich očami sa zoznamujeme s pravidlami oficiálnymi aj nepísanými. Zlodeji mažú ľuďom pamäť, aby uzavreli dejiny do bludného kruhu strnulosti, nenávisti a násilia. Taxikári, naopak, ochraňujú priamy prúd času pred deformáciami. Mená záporných postáv ukazujú aj symbolickú rovinu príbehu. Na druhej strane, akčné scény sú prudko súčasné a odohrávajú sa v aktuálnej slovenskej spoločenskej i politickej situácii.
Hodnotenie: nadpriemer

79.
Názov: Osobovka, možno Zvieratkovka. Nepochybne, aj démoni môžu mať svojich obľúbencov, hoci si ťažko viem predstaviť, že sa k nim správajú milo.
Rešerš správ, reportáží a vedeckých štúdií o podivnom morskom tvorovi od objaviteľských čias osemnásteho storočia po nedávnu alternatívnu minulosť. Každá zo správ je niečím zaujímavá, no je to značné množstvo textu na výslednú pointu. Vhodnejšie by bolo zhustiť to celé do jednej vedeckej prednášky v prímorskom letovisku vedľa delfinária, čo by bolo to pravé miesto pre pointu.
Hodnotenie: slabší priemer

80.
Názov: Objektovka. Hranica medzi dvoma priestormi, systémami, svetmi. Nejaký prívlastok sa k nej priam žiada.
Byrokratické peripetie rodiny na jednej strane, márne sa snažiacej dostať na stranu druhú. Až na konci vysvitne, že sa to odohráva v Sovietskom zväze v akejsi alternatívnej histórii, kde ľudia nemajú ruské, ale skôr slovenské mená a priezviská. Hlavný hrdina a rozprávač zároveň vyzerá byť inteligenčne znevýhodnený, čo pre čitateľa komplikuje pochopenie situácie. Nie že by nebolo možné na tom postaviť rozprávanie (Kvety pre Algernona), ale treba čitateľa nejako zorientovať. V epilógu je to neskoro.
Hodnotenie: podpriemer

81.
Názov: Akciovka. Tento dlhý názov hovorí všetko. Dúfam, že to bude vtipné, lebo inak to bude trapas.
To, že sa v texte spomína Zemeckisov Návrat do budúcnosti, nechráni pred obvinením z okopírovania námetu. To by nebol problém, keby do príbehu priniesol niečo zaujímavé. Reality šou s premenou upätých šprtov na odviazaných tínedžerov sa mi však nezdá ako zábavný nápad, skôr odstrašujúci. Navyše, dej je lineárny, bez akýchkoľvek zvratov. Podstatné detaily pointy (zmena minulosti spôsobila, že rodičia hrdinky sa nerozišli) nie sú predtým vôbec spomenuté ako problém. Humor som nevycítil nikde (predsa len som ešte starší ako tí rodičia).
P. S. Malé plus za spomenutie R.E.M., malé mínus za to, že ich pesničky sú označené za horšie ako Despacito.
Hodnotenie: slabé

82.
Názov: Objektovka. Svetoznáme ocenenie s pozmeneným zriaďovateľom. Buď to bude vtipné, alebo antiutopické. Ako názov nie zlé.
Drsné cesty časom za odstránením Hitlera. Áno, najklišéovitejší cieľ všetkých čias sa dočkal atentátnikov z budúcnosti a nie je na nich nepripravený. Vývoj histórie nemenia zabijaci samotní, ale informácie, ktoré so sebou prinášajú. Pretože vďaka nim získa nacistický režim nielen technologickú prevahu, ale najmä ideologickú a rétorickú zručnosť, takže znie na nerozoznanie od prejavov dnešných vrcholných svetových politikov. Budúce znalosti neodvratne menia minulosť a podieľajú sa na vymazaní budúcnosti, z ktorej prišli. Hlavná postava je tiež jeden z páchateľov dobra, ale jeho rodná doba už nemá nič spoločné s našou realitou. A to je ešte len začiatok čoraz spletitejšieho klbka časových línií.
Hodnotenie: výborné

83.
Názov: Priamorečovka. Patetická otázka vytvorená úpravou názvu hymnickej piesne. Či je to myslené vážne, alebo ironicky, zakaždým to niekoho naštve.
Zem ovládli mimozemšťania a zavládol všeobecný mier. Aj príslušníci odboja sa nakoniec vzdali, dostali amnestiu a teraz vegetujú rovnako ako všetci ľudia. Aj náš hrdina tak skončil, no nudí sa, a preto sa pripojí k diverznej akcii, ktorá má „ľudstvo prebudiť“. Skrátka predpokladajú, že jeden útok spôsobí povstanie na celej Zemi. Nič detailnejšie však naplánované nemajú.
Text má podobný problém. Pomerne veľa priestoru venuje tréningovým simuláciám, no dej utne po skončení akcie. Pritom ten dosah ich činu by bol oveľa zaujímavejší než jeho príprava. Takto pointa vyznieva naprázdno.
Hodnotenie: mierny nadpriemer

84.
Názov: Emotívka. Celá zmes pocitov, nostalgia, spomienky na miesta, ktoré formovali to, čím sme. Ďaleko od rodnej planéty to cítiť ešte silnejšie. Dobrý názov.
Bantania ovládli rozsiahlu časť Galaxie vrátane slnečnej sústavy. Ľudia prehrali vojnu, no žijú v mieri a pod bantanským dohľadom sa usídľujú na obývateľných planétach v iných sústavách. Ľudská novinárka dostane od svojho bantanského šéfa úlohu natočiť reportáž o kríze na Jhage III, kde prisťahovaní pozemšťania bojujú proti pôvodným domorodcom. So sebou si ako kameramana vezme svojho priateľa, veterána bantansko-pozemskej vojny. Pristanú na planéte, ktorá sa podobá na väčšinu pozemských kolónií. Nadradení ľudskí osadníci na čele s diktátorom, navonok spokojní domorodí sluhovia a povstalci odhodlaní vyhnať ľudí zo svojej planéty. Dvojica novinárov sa, samozrejme, zapletie do kolotoča násilia, v ktorom žiadna „dobrá“ strana neexistuje, pretože krutosť používajú v hojnej miere obe.
Text je napísaný veľmi dobre, naturalisticky a nestranne, takže necháva čitateľovi priestor na vlastné úvahy a interpretácie. Možno trochu chýba uzavretie línie reportáže, ťažko uveriť, že by novinárkin šéf nemal nejaký skrytý zámer.
Hodnotenie: silný nadpriemer

85.
Názov: Menovka. Znie to ako nápis na štítku krabice zapadnutej v útrobách vedeckého archívu. Okrem tohto pocitu nedáva žiadnu užitočnú informáciu.
Exkurzia po vesmíre, v ktorom je Zem vedeckým pokusom. Niežeby to bolo niečo nezvyčajné, práve naopak, v sci-fi je to veľakrát použitý námet, v takom Stopárovom sprievodcovi galaxiou sa prepletá celým príbehom. Práve to je dôležité, ako je tento námet využitý v príbehu. Tu, žiaľ, sa veľmi o príbehu nedá hovoriť, skôr o slede udalostí, ktoré sa hrdinke stanú. Ona sama prakticky nemá šancu nič ovplyvniť, akoby od začiatku až do konca sedela vo vozíku zábavného parku a každú chvíľu na ňu vyskakovali prekvapenia alebo fantastické scenérie. Základom každého príbehu (aj tej najjednoduchšej rozprávky) je, že hrdina ho vytvára tým, čo robí a ako sa rozhoduje.
Hodnotenie: podpriemer

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search