Blog 05/2021 – Domček bábik

 In porotcovský blog

Fantasy sekciu začnem genderovým stereotypom: dievčatá sa hrávajú s bábikami. Niežeby sa s nimi nehrali aj chlapci, len v tom prípade ich voláme „akčné figúrky“. Ale späť k dievčatám. Tou hrou zároveň vytvárajú príbehy, kde sú ich bábiky hlavnými postavami. Ba vlastne ony samy sa menia na hrdinky.

Texty v tomto článku v sebe spájajú veľa z detských hier i z detského vnímania sveta, postupne transformovaného pubertou a dospievaním. Nie vždy je to na škodu veci, ale často skôr áno.

 

38.

Názov: Trochu Abstraktka, dosť Emotívka. Formálne nie zlý názov, len asi zarezonuje v celkom inej čitateľskej cieľovej skupine, než v akej sa nachádzam ja. Uvítam, ak to bude o Voldemortovi, a nie o emóciami zmietanej hrdinke.

Červená knižnica používa ten istý jazyk, slová, vetné spojenia ako iné literárne žánre. Napriek tomu sú jej myšlienkové schémy zásadne odlišné. Riadia sa totiž niečím, čo býva pre neexistenciu vhodnejšieho pomenovania označované za „ženskú logiku“. V tejto paradigme sú pravidlá sveta určené predstavami hlavnej hrdinky. Ona udržiava svoj svet na poriadku, v harmonickom súlade opísanom kvetnatými frázami. Keď sa jej milenec stratí niekde tam vonku, ona sama od seba vie, že ho musí ísť zachrániť a že pre to musí priniesť obeť. A presne tak sa aj stane. No skutočný happyend príde, až keď sa zachránený úplne podvolí zákonitostiam jej sveta a bude sa správať iba tak, ako si to ona predstavuje (samozrejme, bez toho, aby mu to akokoľvek naznačila, pretože on to musí robiť zo svojej vlastnej vôle).

Dokážem si predstaviť, že pre mnohé čitateľky bude tento text zrkadlom ich snov. Je napísaný lyricky a srdcervúco, so zdobne vyleštenými formuláciami. Pre čitateľov by sa mohol stať poučnou výstrahou.

Hodnotenie: priemer

 

39.

Názov: Objektovka, síce jednoslovná, ale predsa len nevšedná. Možno to je aj tým „ô“, čo obsahuje.

Staroveká bájka, zrejme spísaná nadaným dievčaťom. Vlastne je príjemné čítať úplne prvoplánový príbeh, v ktorom je každá postava jednofarebná, nemá žiadne vedľajšie úmysly, vášne, podvedomie. Dobrí sú jednoducho dobrí, zlí sú zlí. A bohovia sú zrkadlom ľudí, odrážajú vlastnosti toho, kto sa pred nich odváži predstúpiť. V tom tkvie ich spravodlivosť.

Na druhej strane je presne to isté aj slabinou textu. Je takmer nemožné porovnávať ho s príbehmi dospelých autorov, pretože na dieťa je to síce výborne napísané, no i tak tomu veľa chýba. Je mi naozaj ľúto. Držím autorke palce, aby rástla a s ňou rástli aj jej rozprávky.

Hodnotenie: priemer

 

40.

Názov: Abstraktka. Takýto názov sa spolieha na to, že text poskytne dostatočný dôvod na jeho zapamätanie. Sám sa o to nijako nepričiní.

Len jedna scéna, prakticky bez deja, iba prechod zo všedného do magického sveta. Okolo toho veľa vysvetľovačiek, ako a prečo. Ukážkové porušenie pravidla: „Nerozprávaj o tom, ukazuj!“

Vedel by som si predstaviť hrdinku v noci doma, ako prežíva to, o čom sa tu rozpráva, ako nadviaže kontakt s tým neviditeľným elfom, pustí sa s ním do rozhovoru naplneného emóciami (strachom i nedôverou, no zároveň nádejou, že nepodlieha šialenstvu), až ho napokon presvedčí, aby jej ukázal svoj magický svet. Nápad má potenciál, no zďaleka nebol využitý.

Hodnotenie: slabší priemer

 

41.

Názov: Skupinovka. Pomenúva množinu žien v špecifickom mentálnom rozpoložení. Znie trochu čudne, akoby to bol len dôvetok, ale úlohu zaujať plní.

Ľudia, féri, víly, kríženci, draky, vojna, smrť, pomsta, liečba. To všetko sa v tejto poviedke vyskytne a dala by sa z toho upiecť chutná zápletka. Namiesto toho zostanú všetky spomenuté prísady len predjedlom ku kostýmovej dráme troch žien zbláznených do jedného muža. Čo muža, féra a cisára zároveň, pôvodcu vojny a masového vraha. Ak chcete vedieť, ako sa ženy zamilovávajú do nesprávnych chlapov, tento text to predvedie v plnej paráde. Ale nepýtajte sa prečo.

Výsledkom je niečo ako erotika pre romantičky. Opisy cisárových dokonalých rysov, prameňov vlasov padajúcich do čela, svalnatej hrude a dotykov elektrizujúcej pokožky sú husto prekladané omdlievaním do jeho náruče. Sokyne hlavnej hrdinky sú, samozrejme, skazené aspoň tak ako cisár sám, to je dôvod, prečo ich nenávidieť a do cisára sa zamilovať. Nakoniec aj hrdinkin mŕtvy milý sa musí ukázať ako zradca, aby ona mohla zahodiť všetky výčitky.

Pritom námet mal potenciál odhaliť cisárove motivácie a vysvetliť dôvody, pre ktoré rozpútal vojnu. Spoznať jeho charakter, nie telo. Odkryť pokrivenosť jeho ducha a nájsť kúsky ľudskosti, ktoré v ňom zostali. A hrdinke neodstraňovať morálne dilemy, ale ich vyhrotiť. Stal by sa z toho hodnotnejší príbeh.

Hodnotenie: slabší priemer

 

42.

Názov: Skupinovka. Prvoplánovo temné, preto bez viditeľných ďalších vrstiev. Nevzbudzuje príliš veľké očakávania.

Dej možno mal začínať in medias res, no v skutočnosti je úvodná scéna časovo poslednou. Zvyšok si má čitateľ zrejme domyslieť. Alebo radšej to úplne pustiť z hlavy. Text je totiž naivným a rozťahaným opisom príprav dohodnutého sobáša princeznej a princa. Takéto sobáše už storočia zabezpečujú mier v desiatich kráľovstvách, ktoré zostali pokope po tom, čo sa svet vo veľkej vojne rozpadol na kusy. To sem píšem ako zaujímavý detail výstavby sveta, ktorý však v príbehu nemá žiadny význam. Rovnako ako titulná skupina ľudí, tá je tam len preto, aby sa k nej mohla hrdinka priradiť, hoci nie je vysvetlené, ako a prečo k nim patrí. Ale to je najmenší problém hrdinky. Zistí, že jej nastávajúci je zloduch, ale aj tak sa zaňho chce vydať, hoci nemá žiadny ďalší plán ani esá v rukáve. No motivácie nefungujú u žiadnej z postáv, vyzerá to ako hra s bábikami, ktoré musia robiť to, čo ich majiteľke napadne. Diery v logike dopĺňa neobratná štylistika so záľahou zdrobnenín. Tých je viac ako volánov na šatách Droběny vo filme Tři oříšky pro Popelku.

Hodnotenie: slabé

 

43.

Názov: Akciovka. Dosť rozvitý názov s ľahkovážne znejúcim menom naznačuje, že pôjde o humor.

Príbehy, ktorých pointa spočíva v tom, že rozprávač je niekto iný, než sa zdá, mávajú zvyčajne rozsah mikropoviedok. Je na to dobrý dôvod, takýto námet veľa textu neznesie, pretože sila vtipu je v jeho stručnosti a údernosti. Anekdota natiahnutá na desať urozprávaných strán je naozaj príliš.

Hodnotenie: slabé

 

44.

Názov: Osobovka. Takýto dvojitý názov zvyčajne presadí vydavateľ alebo producent, aby román, film či hra nadviazali na úspech predošlej časti. Pri súťažnej poviedke to nedáva veľký zmysel.

Dvojčatá, brat a sestra, ktorí nie sú zviazaní len súrodeneckým putom, ale aj znamením na koži. Ten, kto ho nosí, je ochrancom toho, čie meno znamenie obsahuje. Ochrancovia podstupujú dlhoročný výcvik už od detstva, preto boli súrodenci desať rokov oddelení. Po ukončení prípravy ich znamenie znova spojí a to je len začiatok ich spoločného príbehu.

Jedna z rád Kurta Vonneguta znie: „Začnite príbeh tak blízko ku koncu, ako sa len dá.“ Tento text si to priam žiada. Je plný emócií, má zopár osudových zvratov, no všetko je to rozriedené dlhým časovým úsekom. Navyše, to puto ochrancu a vyvoleného zostáva po celý čas nevyužité, celý dej by sa mohol odohrať aj bez neho. Stáva sa z neho Čechovova puška. Žiadalo by sa, aby tie nitky osudu boli prepletené dômyselnejšie, aby držali pokope samy od seba, nie preto, že si to autor prial.

Hodnotenie: priemer

 

45.

Názov: Menovka. Zrejme ženské meno, cudzokrajné, jednoslabičné. Podobne ako väčšina menoviek, čitateľa nepritiahne a nenaladí.

Vlastne je to roztomilé ako animované seriály pre deti. Tam je tiež moderné zobrať „zlý“ charakter a urobiť z neho postavu, ktorá sa vo svojom zle necíti komfortne a chcela by zakúsiť, čo je to konať dobro. Takže keď princezná z kráľovstva démonov nájde zraneného anjela, schová ho do svojej izby a tam ho lieči, vedie s ním štandardné tínedžerské debaty a nadväzuje citové väzby. To všetko s dávkou irónie, pretože tínedžerom najviac záleží na tom, aby vyzerali v každej situácii cool a nad vecou. Mimochodom, meno v názve patrí tomu anjelovi, rodičia sa na ňom museli dohodnúť, keď ešte nevedeli, či to bude chlapec alebo dievča.

No text má aj svoju temnú stránku. Ak by to mal byť námet pre seriál na Disney Channel, tak ho odporúčam, pretože presne zapadne do ostatnej produkcie. Ale ak by som to mal brať ako výpoveď o živote a svete, tak potvrdzuje jedine úroveň zmätenosti v mladých hlavách, ktorá im bráni porozumieť, ako realita naozaj funguje. Niežeby som to ja vedel, ale tá coolová pretvárka a ironický akože-nadhľad kladú ťažké prekážky hlbšiemu ponoru pod hladinu všednosti.

Hodnotenie: slabší priemer

 

46.

Názov: Osobovka. Dobrý názov, pripomína klasické westerny, no hodí sa aj pre fantasy.

Som úprimne otrasený. Young adult fantasy, princa v krajine mágov zakľaje lord mág, aby spal. Princova snúbenica s kamoškou, ktorá je tiež mág a zároveň rozprávač, prídu spiacemu pomôcť, takže trčia pri ňom v hrade mágov a rozmýšľajú, ako ho odkliať. Medzi sebou i s lordom vedú dlhé detinské rozhovory a správajú sa ako rozmaznané, nedospelé a manipulatívne beštie (vrátane lorda, princa nerátam, ten spí). V polovici textu princa zobudia a lord ako odplatu zabije princeznú. Prečo? Lebo! No skutočný šok príde na záver, keď po mnohých ďalších hlúpych pomstychtivých činoch rozprávačka s lordom pochopia, že sa navzájom milujú a zostanú spolu. ČDP (angl. WTF) to má znamenať?

Hodnotenie: zlé

 

47.

Názov: Objektovka. Zjavná narážka na svadbu, keďže tento predmet patrí k výstroju nevesty. Takže nás zrejme čaká romantika.

Romantika to je, taká erbenovská (aj hrdinka drží Kyticu namiesto skutočnej bukréty). Balada o dievčine, čo sa nechala zmámiť podvodnou bytosťou v začarovanej lesnej studničke. Dej je priamočiary, bolo treba zamerať sa viac na dialógy, pretože v nich sa malo prejaviť to kúzlo, ktorým je dievča opantané. Lebo z odstupu vyzerá len ako hlupaňa, čo nedokázala pochopiť skutočný stav vecí a rozoznať nebezpečenstvo.

Hodnotenie: priemer

 

48.

Názov: Osobovka s Akciovkou. Nie je to zlý prístup, jednoducho vymenovať v názve hlavný subjekt a objekt príbehu. Síce to nevyvolá ovácie, ale účel splní.

Večerníčkovský príbeh o mladej čarodejke, ktorá zachraňuje inú čarodejku zakliatu do podoby krtka a zápasí so svojou matkou čarodejkou, ktorá túto kliatbu zoslala. Napísané je to bezstarostným a ľahkovážnym štýlom, pretože ani hrdinka si z ničoho nerobí ťažkú hlavu. Pobaví a neurazí.

Hodnotenie: mierny nadpriemer

 

49.

Názov: Menovka. Zrejme názov mesta alebo krajiny, pripomína mi názov jednej z Holdstockových kníh. On si ho mohol dovoliť, samotný text je na tom horšie.

Animované seriály o vilách z detských kanálov sú zrejme obľúbeným zdrojom inšpirácie. Tento je o štandardne seriálovo vyzerajúcej víle (postava ako Barbie, zelené šatôčky, malé krídelká), ktorá má skryté schopnosti, no je nešikovná pri ich používaní. Zásluhou nespravodlivého obvinenia z činu, o ktorom ani netušila, sa naučí svoju silu lepšie ovládať. Text okrem toho funguje ako reklama na jogu alebo autosugestívne cvičenia, víla sa každú chvíľu nadychuje, vydychuje a opakuje si pritom mantry, ako sa stať úspešnou.

Ja by som tiež ponúkol jednu poučku: Čítanie dobrej literatúry (taká sa dá nájsť aj v červenej knižnici) je pre tvorbu príbehov nenahraditeľné.

Hodnotenie: podpriemer

 

50.

Názov: Objektovka. Jednoslovné, dá sa povedať bázické pomenovanie. Rozvitie by mu určite pomohlo.

Začnem od konca. Pointa sa mi páčila, aj keď nechala otvorené, či nasledoval útok alebo útek. Vlastne si tou pointou nie som istý, pretože by sa dala vyložiť aj tak, že sa hrdinka zbláznila. No rozhodol som, že ju budem brať za realitu, pretože tak sa mi páči. Väčší problém je v tom, že celý predchádzajúci text k takémuto vyvrcholeniu nesmeruje. Všetky tie opisované príhody a zážitky sú pomerne detinskými fantáziami s priamočiarymi morálnymi ponaučeniami, pričom fantázie väčšinou prináležia hrdinke a ponaučenia jej dedkovi. Chýba mi prienik magického sveta do toho všedného, ich vzájomná konfrontácia, ktorá by dokázala, že ten magický je pravdivejší.

Navyše, nič v texte nezdôvodňuje, prečo by ostatní príbuzní mali dedka označovať za senilného starca, ktorý tára hlúposti a nezmysly. Minimálne som čakal, že bude hýriť historkami ako hrdina filmu Veľká ryba od Tima Burtona. Skrátka by si to žiadalo viac odvahy pri výstavbe príbehu a v jeho zápletke.

Hodnotenie: mierny nadpriemer

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search