BLOG 00 – Kým začneme

 In porotcovský blog

Skôr než začnem vešať na blog poviedkové hodnotenia, načrtnem, čo odo mňa môžete čakať. Nielen preto, aby ste vnímali hodnotenia svojich poviedok viac tým spôsobom, ako ich vnímam ja, ale aj z druhého, prozaického dôvodu: kým začnem s hodnotením, ešte to chvíľku potrvá. Neukameňujte ma, prosím. Viem, že sa trasiete zvedavosťou nájsť si konečne svoju poviedku a vedieť, prečo (ne)zabodovala. Ale úloha porotkyne ma nezastihla práve v ideálnej situácii. Momentálne totiž vydávam najdlhšiu knihu, akú som kedy napísala. Prednostne sa venujem jej záverečným korektúram. Času, a najmä čerstvých očí na čítanie, teda momentálne veľa nemám. Azda sa to v auguste zlepší.

Ak ma nepoznáte, pár slov o mne je na mojich stránkach. Spolu s mnohými mojimi názormi na to, ako správne písať. A pri nich sa pristavím. Mám svoje literárne preferencie. Tie má asi každý. Keby ich nemal, keby jestvovala len objektívne dobrá a objektívne zlá tvorba, nepotrebovali by sme päť porotcov, ale iba jedného. Tí z vás, ktorí moju činnosť sledujete dlhodobo, navyše viete, že niektoré moje názory sú… ehm… minoritné. V niečom vrelo súhlasím s väčšinou lektorov tvorivého písania, v niečom som ale dospela k úplne opačným záverom. Napísala by som, že moje názory sú v porovnaní s väčšinovými názormi opozičné, ak by som už nemala slovo opozícia pevne zafixované v astronomickom význame. Zúčastnila som sa na viacerých diskusiách o tvorivom písaní, ktoré nabrali poriadne grády. Často som išla proti prúdu aj vtedy, ak bol ten prúd silný ako v Niagarských vodopádoch. Ale nebudem tieto názory v hodnotení presadzovať bezhlavo. Budem sa nanajvýš snažiť, aby moje preferencie nepotopili text, ktorý mi skrátka nesadne.

Nejakým bodom či dvoma však moje hodnotenie ovplyvnia. To je žiaduce, v tom spočíva porotcovská pestrosť. Ale určite odo mňa nečakajte hodnotenia v štýle: „Tomuto dám nulu, lebo je to fantasy a ja fantasy nemám rada.“ Mimochodom, fantasy mám rada. A rovnako aj sci-fi. Aj horor.

Skrátka a jasne, netreba sa báť, že by som niečo zhodila len preto, že je to zo žánru, subžánru, prostredia alebo na tému, ktorú nemusím. Už dávno som napísala, že spracovanie pre mňa hrá oveľa väčšiu úlohu ako obsah. Aj to, že ma to naučili práve texty začínajúcich autorov.

A keď sme už pri spracovaní: Súčasťou mojich preferencií je to, že neznášam gramatické chyby a preklepy. Budem robiť všetko pre to, aby som sa cez tieto chyby preniesla, ale ak ich bude priveľa, nepodarí sa mi dobre sústrediť na obsah. Nehnevajte sa na mňa, prosím, ak značná časť mojich poznámok bude smerovať ku gramatike. Pre mňa ako začínajúcu autorku to bola tiež otrava a nechápala som, prečo niekto rieši pár čiarok a nesústredí sa radšej na obsah a celkové vyznenie. Nuž, nesústredí sa, pretože sa to niekedy jednoducho nedá. Je to možno nespravodlivé, ale je to tak.

Môj obdobný „hendikep“ sa týka základných štylistických chýb. Akákoľvek originálna a úžasná myšlienka podaná opakujúcimi sa slovami, neprimerane dlhými vetami a podobne, nemá u mňa veľké šance byť ohodnotená, ako sa patrí. Vravím, budem sa snažiť, ako sa len bude dať, ale aj tak…

Ďalší „hendikep“ – absolútna netolerancia faktických chýb tam, kde nemuseli byť. Fantázia je krásna vec, ale aby mala údernosť, treba o téme aj niečo vedieť. Obávam sa, že takéto prípady (ak ich odhalím) si v kritike poviedok s chuťou podám.

Celkovo som kritická čitateľka. Stačí sa pozrieť na moje recenzie. Chválim, len keď je naozaj čo. A rozsiahlo chválim len to, čo je excelentné a podnecujúce k hlbšiemu zamysleniu. Preto sa nezľaknite, ak v hodnotení svojej poviedky (skoro) nenájdete povzbudivé slovo. Ak si prečítate všetky hodnotenia, uvidíte, že vysoko nastavená latka je u mňa štandard. Napriek tomu som sa rozhodla využiť celú hodnotiacu škálu. To znamená, že nech už bude priemer akýkoľvek, najmenej jednej poviedke dám desať bodov a najmenej jednej nulu.

A napokon ešte k tým mojím názorom na správne písanie. Pred celou dekádou som ich začala spisovať a odvtedy som neprestala. Možno vám čakanie na hodnotenie trochu skráti surfovanie po nich. A je veľmi pravdepodobné, že budem linky na vybrané články vkladať aj priamo do hodnotení. Článok totiž lepšie ako krátke hodnotenie vysvetlí, prečo to či ono považujem za chybu. Ak nevysvetlí alebo s argumentmi nebudete nesúhlasiť, smelo sa ozvite do komentárov. Pomôžme si hľadať cestu vzájomnej spokojnosti autora aj čitateľa.

Nabudúce už pôjdeme naostro.

Recent Posts
Comments
  • Peter
    Odpovedať

    Uf, porotkyňa, zároveň autorka, zároveň mocné ego… a naháňanie ľudí na svoju stránku. S chuťou si podá autorov… to bude paseka:D

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search